Контролът върху Конгреса е заложен на карта на междинните избори в САЩ заедно с програмата на президента Джо Байдън за оставащите две години от мандата му.

Републиканците имат голям шанс да поемат контрола над Камарата на представителите в САЩ, а демократите все още таят надежда, че ще запазят мнозинството си в Сената. Надмощието на републиканците в която и да е от двете камари ще е достатъчно, за да причини трусове в законодателния дневен ред на Байдън.

Това пишат в анализ за предстоящите във вторник междинни избори Джеймс Олифант и Джейсън Ландж в Ройтерс.

Междинните избори понякога служат за референдум за президента, коментират авторите.

По-малко от половината от гражданите на САЩ – 40%, одобряват представянето на Байдън според анкета, проведена в периода 31 октомври – 1 ноември от Reuters/Ipsos.

Същата анкета показва, че 69% от американците смятат, че държавата се движи в грешната посока. Едва 18% вярват, че посоката в правилна.


Както името на Байдън, така и това на Тръмп не са на бюлетината, коментират Олифант и Ландж. Бившият президент обаче е подкрепил кандидати с подобно на неговото мислене, тъй като опитва да остане фактическият лидер на партията си преди евентуалната му нова кандидатура за президент през 2024 г.

Поводи за умерен оптимизъм

Демократите са окуражени от негативните обществени реакции след решението на Върховния съд на САЩ да отмени конституционната защита на правото на аборт, произтичаща от делото „Роу срещу Уейд“.

Това решение предизвика вълна от демократически протестни гласове на референдум в Канзас и доведе до ръст на броя на жените в цялата страна, регистрирали се за гласуване.

Проучвания на общественото мнение показват обаче, че икономиката остава с много по-голямо значение за гласуващите. Това предполага, че гневът, породен от решението относно абортите, няма да успее да спаси демократите, коментират анализаторите на Reuters.

Демократите също се надяват, че проблемите на Тръмп със закона, произхождащи от потенциалната му злоупотреба с класифицирани документи и разследванията за ролята му в опита за отмяна на изборните резултати през 2020 г. ще направи колебаещите се избиратели по-малко склонни да подкрепят републиканските кандидати.

С наближаването на изборния ден някои демократи отново определиха републиканските си съперници като хора, които не признават резултатите от последните президентски избори и като застъпници на атаката срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.

Икономическа тревога ще определи вотa

Въпреки големия спад на безработицата икономиката остава засегната от нарастващата инфлация, която увеличи цената на основни продукти за домакинството като храна и енергия. Въпреки че цената на петрола, както и на някои потребителски стоки спадна, Фед предприе радикални мерки за контролиране на инфлацията и спиране на растежа ѝ.

Анкети от Reuters/Ipsos и други показват, че икономиката е с най-голямо значение за гласуващите, надминаващо това по теми като престъпността, имиграцията, абортите и околната среда.

Демократите твърдят, че пакетът за климата и здравеопазването, който бе приет от Конгреса през август, ще спомогне да спадне инфлацията и наред с останалите промени да се направят по-достъпни лекарствата с рецепта и да се намалят цените на здравните услуги.

Белият дом съобщи също, че правителството ще опрости някои студентски заеми, спорно решение, за което демократите смятат, че ще увеличи гласовете им сред младите.

Републиканците пък обвиниха, че пакетът за климата и други мерки, наложени от демократите, са влошили проблема с инфлацията.

Инфлацията и страховете от задаваща се рецесия бяха основни теми за републиканците през последните седмици преди изборите. Те инвестираха много в рекламните си кампании, които пораждат различни страхове сред избирателите. Една от темите е скокът на свързаната с насилие престъпност и внушението, че демократите стоят зад опитите за орязване на бюджета на полицията, коментират още анализаторите на Reuters.

Те посочват, че републиканците се нуждаят от едно място, за да поемат управлението над Сената в САЩ, което в момента е разделено поравно, като вицепрезидентът Камала Харис има решаващия глас.

Хора, кандидатирали се за пръв път и подкрепени от Доналд Тръмп, се доказаха като по-страшни съперници, отколкото демократите очакваха. Сред тези кандидати са телевизионният водещ и лекар Мехмет Оз в Пенсилвания и бившата футболна звезда Хершъл Уокър в Джорджия. Много оспорвани са и кампаниите за контролирани от демократи места в Аризона и Невада.

*Заглавието и подзаглавията са на редакцията