След успешния тест през уикенда на космическия кораб на SpaceX, който ще бъде използван за изпращане на хора в космоса, компанията вече надминава всички очаквания, които Илон Мъск някога е свързвал с нея, основавайки я преди 17 години.

„Винаги съм смятал, че ще се провалим”, казва Мъск по време на пресконференцията след успешния тест от площадката Kennedy Space Center във Флорида.

SpaceX е с една стъпка по-близо до превръщането си в първата частна американска компания, която ще изпраща хора в космоса чрез частни совалки. В събота компанията изстреля кораба Crew Dragon без екипаж на борда, който достави близо 200 килограма провизии до Международната космическа станция.

Ако корабът се завърне на Земята успешно по-късно през тази седмица, тестът ще се смята за напълно успешен. Така изстрелване с екипаж на борда ще може да се случи най-рано през този юли, пише CNBC.

От думите на Мъск се разбира, че цялата компания е създадена с огромен риск от провал. „Смятах, че имаме 10% шанс да достигнем орбита, когато стартирахме”, казва той.

Хората около Мъск също са скептични. „Когато стартирахме SpaceX, те ни казаха „О, ще се провалите”. Отвърнах: „Добре, съгласен съм. Мисля, че вероятно ще се провалим””, посочи милиардерът по време на пресконференцията.

„Казваха ми, че ще изгубя всички пари от PayPal, като аз отговорих: „Добре, навярно сте прави””, казва Мъск, добавяйки, че все пак си е струвало да опита.

Космическо застраховане или бизнес за милиониПредлагането на застраховки за космически полети изглежда като доста сложно бизнес начинание.

Мъск изкара около 200 млн. долара в резултат на продажбата на компанията за онлайн разплащания PayPal, която съосновава през 2002 г., за сумата от 1.5 млрд. долара, по данни на New York Times.

Той пуска SpaceX същата година с идеята хората да могат да летят в космоса, така че да заселят Марс. Мъск си е поставил срок за тази цел до 2024 г.

„Истински вярвам в бъдещето в космоса”, казва той, посочвайки, че за него е важно човечеството да развие цивилизацията си извън границите на Земята.

„Искаме нещата, които са в научно-фантастични романи и филми, да не бъдат научно-фантастични завинаги. Искаме един ден да са реалност”, казва той.