Обвиненията срещу Катар, които служат като оправдание за скъсването на отношенията с малката страна от Персийския залив и съседите й, не са съвсем нови. Но вероятно мнозина са били изненадани, че именно Саудитска Арабия оглави противопоставянето на правителството в Доха, обвинявайки го, че финансира ислямистки групировки и подкрепя тероризма, пише ВВС.

Подобни обвинения винаги са тегнели и над властите в Рияд. Дори настоящият американски президент Доналд Тръмп нападаше остро Саудитска Арабия по време на предизборната си кампания.

„Кой разруши Световния търговски център? Не бяха иракчаните, бяха саудитците. Вижте Саудитска Арабия, прочетете документите“, каза Тръмп през февруари 2016 г. В речта си тогавашният кандидат-президент намекна, че представители на страната са били съучастници в атентатите от 11 септември 2001 г.

По-малко от година и половина след експлозивните декларации Тръмп превърна Рияд в дестинация от първото си официално пътуване като президент на САЩ и подписа споразумения за продажба на оръжия за милиони долари.

Означава ли това, че Тръмп се е объркал, че Саудитска Арабия не прави същото, в което обвинява Катар и вече не подкрепя и не финансира пряко или непряко ислямистки групировки, обвинени във връзки с тероризма?

Дълъг списък

Според Кортни Фриър от Центъра за Близкия изток към London School of Economics основната разлика е свързана с това кои групировки са включени в тази категория. „Основният проблем на саудитците с Катар е свързан преди всичко с Мюсюлманското братство“, казва Фриър, имайки предвид организацията, която саудитците смятат да свой основен религиозен опонент в сунитския свят. Тя беше обявена за терористична организация от Рияд през 2014 г.

Според Абдулах ал-Сауд, гостуващ изследовател в Международния център за изследване на радикализацията и политическото насилие в King's College в Лондон, докато саудитската подкрепа в Сирия отива за групировки, които са подозирани в тероризъм, Катар не подкрепя въоръжени радикални групировки като Ахрар ал Сам и Фронт Ал Нусра.

Рияд е разтревожен още повече от катарската подкрепа за шиитски милиции, подкрепяни Иран, който е големият й опонент в региона. Тревога буди и поддържането на палестинската групировка ХАМАС, която също е смятана за терористична организация от САЩ.

Съвпадението на интересите за борба с ХАМАС и преди всички с Иран, определен от Вашингтон като основната регионална заплаха, изглежда обяснява защо Доналд Тръмп подкрепи изолирането на един от основните си съюзници в региона.

„По време на неотдавнашното ми посещение в Близкия изток казах, че финансирането на радикалната идеология не може да продължава“, написа американският президент в Twitter. Но отвъд шиитските милиции и Мюсюлманското братство проблемът с ислямския фундаментализъм е свързан и с групировки като Ал-Кайда и нейните разклонения, както и със самопровъзгласилата се Ислямска държава. А за тези групировки не може да се говори, без да се спомене Саудитска Арабия, която активно подкрепя стриктната интерпретация на исляма – уахабизма, обвинявана, че е послужила като вдъхновение за ИД и сходните на нея групировки.

„Несъмнено саудитците опитват да отклонят вниманието и да избягат от по-сериозен преглед на собственитеим отношения с ислямистки групировки. Но също така трябва да признаем усилията на Саудитска Арабия, например с откриването на центрове срещу екстремизма и втвърдяването на законите й, за да затрудни финансирането му“, казва Фриър във връзка с обвиненията срещу Катар.

Едгар Джалад, главен редактор на арабската секция на ВВС, е съгласен. „Саудитците определено преосмислиха подкрепата си за ислямистките групировки. Вече не се говори толкова за саудитската подкрепа за ислямистки групировки“, казва той.

Индиректно финансиране

Прякото финансиране на тези групировки винаги е било отричано публикто от Рияд и ал-Сауд уверява, че никога не е виждал доказателства за противното. Той изтъква също, че Саудитска Арабия винаги е осъждала многобройните атаки на Ал-Кайда и ИД и е била важен съюзник в борбата с двете групировки.

През февруари миналата година обаче висш държавен служител от саудитското вътрешно министерство призна в интервю за ВВС, че „финансовата система на страната е била използвана по неправомерен начин“. „Имаше хора, които бяха убедени, че подкрепят бедните, нуждаещите се, а в същото време злонамерени служители използваха тези пари, за да подкрепят Ал-Кайда в Афганистан“, призна генерал-майор Мансур Ал-Турки.

Според Дейвид Ричардс, експерт по Персийския залив от King's College в Лондон, индиректното финансиране продължава да е основният проблем в отношенията между държавите в региона и фундаменталистките групировки.

„Разбирам, че критикуват Катар, защото не прави достатъчно в това отношение, но тя не е единствената страна в региона. Кувейт е една от най-лошите страни в това отношение. А Саудитска Арабия също е доста порочна. Това в никакъв случай не е намерението на правителствата в региона. Аз лично не виждам никакво зловредно намерение да дават каквато и да е официална подкрепа за ислямисткия тероризъм“, казва Ричардс.

Промяна на стратегията?

Бившият американски посланик в Афганистан и Ирак Залмей Халилзад обаче смята, че самите саудитци са признавали пред него, че в миналото са подкрепяли ислямистки групировки, но това вече не е така. По думите му, по време на пътуване, включващо срещи с края Салман и принц Найеф, високопоставен саудитски представител признал, че кралството е започнало да финансира ислямисткия екстремизъм през 60-те години на миналия век, за да се противопостави на влиятелния египетски президент Насер.

„Саудитските лидери също така ми обясниха, че подкрепата им за екстремизма е била форма да се противопоставят на СССР, често в сътрудничество със САЩ, на места като Афганистан през 80-те години на миналия век“, разказва Халилзад в статия, публикувана в края на миналата година от Politico. „И след това тя е използвана срещу шиитските движения, подкрепяни от Иран, в геополитическата конкуренция между двете страни“, допълва бившият дипломат.

Според Халилзад в крайна сметка властите в Рияд си дали сметка, че екстремизмът се обръща срещу тях, но го признават едва след 11 септември заради страха, че САЩ могат да ги третират като врагове.

Според Кортни Фриър същият страх кара Саудитска Арабия да удвои усилията си за прекъсване на връзките си и тези на гражданите си с екстремистки групировки. „Не могат да си позволят да загубят подкрепата на САЩ“, казва Фриър.

Според нея обаче това не означава, че Саудитска Арабия ще спре да финансира училища и други мисии, които подкрепят уахабизма. Както тя, така и Ричардс смятат, че връзките на Катар с групировки, които могат да се смятат за екстремистки, не отговарят толкова на идеологически съображения, колкото на политически сметки.

Това означава, че за катарското правителство, което смята обвиненията срещу него за напълно неоснователни, изглежда е настъпил моментът да ги преосмисли.