След силното си понижение в петък индексът Dow Jones регистрира най-голямото си дневно повишение от близо пет години насам, след като вчера добави към стойността си 286 пункта, или 2.2%, до ниво от 13 468.78 пункта.

Силният ръст стана реалност на фона на значителния му спад в петък, когато индексът се понижи с 280 пункта, а като причина се сочи желанието на инвеститорите да ловят "евтини акции".

Погледите на инвеститорите са насочени към срещата на Фед, на която се очаква резервът да запази равнището на лихвите в най-голямата световна икономика на настоящото им ниво от 5.25% на годишна база.

Все повече стават и спекулациите, че следващото действие по отношение на лихвите ще бъде в посока на тяхното понижение, като подобно действие се очаква да стане реалност най-вероятно през ноември или декември.

Тези очаквания се подхранват от не особено убедителното представяне на пазара на труда в САЩ, след като през изминалата седмица стана ясно, че равнището на безработица се е повишило до шестмесечен максимум при ниво от 4.6%, а новосъздадените работни места са били едва 92 000.

Повишението на индекса на "сините чипове" бе най-голямото дневно такова от октомври месец 2002 година насам. Така волатилността на индекса се повишава, като в осем от последните десет борсови сесии индексът е регистрирал изменение, по-голямо от 100 пункта.

На 19 юли Dow затвори за пръв път в историята си на ниво над 14 000 пункта, откогато няма ясна посока, като регистрира корективен спад. Тогава рекордно ниво на затваряне регистрира и широкият индекс Standard & Poor's 500.

Силно повишение вчера отбелязаха и останалите основни щатски индекси, като широкият S&P 500 завърши деня с повишение от 34.61 пункта, или 2.4%, до ниво от 1 467.67 пункта, а технологичният Nasdaq добави 36.08, или 1.44%, до ниво от 2 547.33 пункта.

Положително настроение на щатските пазари се внесе и от продължаващото силно поевтиняване в цената на петрола, който се понижи вчера с 3.42 долара, до ниво от 72.06 долара за барел с доставка през септември. Спад регистрира и цената на златото, въпреки не особено убедителното представяне на долара спрямо останалите основни валути.