Индийският министър-председател Нарендра Моди пое ангажимент страната му да постигне нетни нулеви въглеродни емисии до 2070 г.

Той направи тази заявка по време на международната среща за климата, която се провежда в Глазгоу, Шотландия, предава CNBC.

Водещите замърсители в света, сред които е и Индия, бяха във фокуса на вниманието по време на откриването на форума. Моди обяви още, че неговото правителство е заложило и други климатични цели, включително увеличаване на дела на възобновяемите източници в енергийния микс до 50% през 2030 г. и свиване на въглеродните емисии с 45 на сто.

В Индия живеят 17% от световното население, като в същото време страната генерира 5% от общите глобални въглеродни емисии. Според Моди страната е изпълнила всички поети ангажименти в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.

Срещата в Глазгоу се провежда шест години след тази в Париж. През 2015 г. над 200 държави поеха ангажимент да ограничат повишаването на средната глобална температура с до 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха и да се опитат то да не надхвърли 1.5 градуса по Целзий.

Според учените втората, по-оптимистична цел, всъщност, е по-важна, защото отвъд тази граница вероятността от преминаването на т. нар. "критични точки", предизвикващи необратими климатични промени, нараства значително.

По време на срещата в Глазгоу китайският президент Си Дзинпин, който не присъства лично, изпрати писмено изявление, в което призовава световните лидери да положат повече усилия в спасяването на планетата. Той призова развитите държави да увеличат финансовата подкрепа за развиващите се страни, така че и те да могат да постигнат заложените климатични цели.

Засега Китай не е поел нови ангажименти в тази посока, освен заявката да постигне пълна въглеродна неутралност до 2060 г.

Китай генерира 27% то всички въглеродни емисии в света, като общото им количество надхвърля тези на САЩ и останалите развити икономики, взети заедно.