Индия извърши днес пробно изстрелване на балистична ракета с голям обсег, която е способна да достига до Европа и далечни райони на Китай, предадоха осведомителните агенции.

Изстрелването на междуконтиненталната ракета "Агни-5" бе показано по индийски телевизионни канали. С този опит Индия влезе в групата на ядрените държави, които разполагат с междуконтинентални ракети, и демонстрира амбициите си да се превърне в регионална и световна сила, посочва Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Тестът на "Агни-5" бе предвиден за вчера, но бе отложен заради лошите метеорологични условия. Преди да бъде въведена на въоръжение, ракетата трябва да премине през дълга серия от изпитания и бюрократични бариери.

АП изтъква факта, че тестът с индийската междуконтинентална балистична ракета бе извършен броени дни след неуспешния опит на Северна Корея да изведе в околоземна орбита ракета носител, разновидност на междуконтинентална балистична ракета. Предполага се, че ракетата може да се изстрелва от подвижни пускови системи.

Делхи смята ракетата "Агни-5" с обсег 5 хиляди км за сериозен напредък в усилията си да контрира регионалното господство на Китай и за превръщането на Индия в азиатска сила. "Агни-5" може да поразява цели дълбоко във вътрешността на Китай, в това число и столицата Пекин, както и цели на територията на Европа, посочва Ройтерс.

Китай е далеч пред Индия в ракетната надпревара с междуконтинентални балистични ракети. В момента индийската ракета с най-голям обсег, "Агни-3", има радиус на действие 3500 км и не може да порази нито един голям китайски град. "Въпреки че Китай не смята Индия за враг или съперник, Индия определено не е на това мнение", посочи Рахул Беди, анализатор по въпросите на отбраната в Делхи.

"В момента съществува огромна асиметрия в полза на Китай", заяви за АП Удай Бхаскар от Института за проучвания и анализи в сферата на отбраната в Делхи. "След като добави ракетата към своя арсенал, възпиращите способности на Индия ще бъдат радикално променени", добави той.

Китайската телевизия обаче обяви в коментар по повод опита с "Агни 5", че засега Индия се сблъсква с трудности, свързани с насочващата система на ракетата, затова "тя не представлява реална опасност".