Индия премахна спорен данък в размер на 12% върху всички санитарни продукти в страната след месеци на протести от страна на активисти.

Новината идва година след като властите наложиха данък, познат като GST на всички стоки, включително 12% налог за продукти като дамски превръзки и тампони.

Критиците на данъка посочват, че той ще доведе до още по-голяма изолация в страна, където приблизително четири на всеки пет жени нямат достъп до санитарни продукти.

Сурби Синг, основател на Sachhi Saheli - благотворителна организация, занимаваща се с женското здраве - посочва, че това е била най-чаканата стъпка, която ще помогне на момичетата в Индия да посещават училище, да работят и да поддържат подходяща хигиена.

„Това ще им помогне да пораснат, да покажат техния истински потенциал“, посочва Синг.

Менструацията е една от главните причини, поради които момичетата в Индия отпадат от образователната система, тъй като много от тях са принудени да си останат у дома поради липсата на продукти като дамски превръзки и тампони.

Някои жени използва дрехи или парцали, но те не са стерилни и носят риск от инфекции.

Така, когато индийските власти определиха тампоните и дамските превръзки за луксозни стоки, автоматично върху тях започна да действа новия данък в размер на 12%. Това провокира мигновенна реакция под формата на кампании, призоваващи за прехаване на спорния налог. В една от петициите, събрани с искане за премахване на данъка, са се подписали над 400 хил. жени.

Налогът придоби популярност в Индия по името Lahu ka Lagaan, което може да се преведе като „кръвен данък“.

Странният случай със самоличността на ИндияКак се управлява страна с население 1.3 млрд. души?

Обявлението за премахване на данъка бе направено от финансовия министър Пиюш Гоял, който посочи, че е „сигурен, че всички майки и сестри ще са щастливи да чуят, че дамските превръзки са вече 100% необлагаеми“.

Една от активистките - Амар Тулсиян, основател на Niine Movement - коментира, че това е голяма победа за всички в Индия.

Липсата на достъп до санитарни продукти не е проблем само за индийските жени. По данни на благотворителната органзиация Plan International UK, една на всеки 10 жени в неравностойно положение на възраст под 21 години не може да си позволи санитарни продукти.

Във Великобритания дамските превръзки и тампоните вървят с данък в размер на 5%, въпреки многократните призиви за премахването му.