Индия строи чисто нов град с цел привличане на чуждестранни инвеститори, които искат да бъдат част от икономическия бум в страната с милиардно население.

Градът изниква на парцел с площ 3.5 квадратни километра, намиращ се в индийския регион Гуджарат – родният щат на премиера на страната Нарендра Моди. Засега новото населено място разполага с малко на брой сгради, като Индия се надява някой ден градът да бъде конкуренция на финансови центрове като Сингапур, Дубай и Хонконг.

Проектът носи името Gujarat International Finance-Tec City или накратко – GIFT City.

„С изключение на факта, че не се намираме в Сингапур и GIFT City не е Сингапур, мисля, че от бизнес гледна точка, разполагаме с всичко, което е необходимо“, казва Аджай Пандей, изпълнителен директор на града, предава CNN.

През миналата година в GIFT City бяха създадени две фондови борси, а правителството освободи от данъци търговията, осъществявана по виртуален път. Градът разполага и със собствен финансов регулатор. Така чуждестранните инвеститори, които желаят да се установят в новоизгряващия финансов център, не трябва да се занимават с бюрокрацията в Индия, тъй като могат да работят директно с местния регулатор.

По думите на Пандей данъчните облекчения, ниските цени на имотите и други инициативи правят GIFT City място, което може да съкрати разходите на компаниите, преместили се там, с до 80%.

„За чужденци установяването в GIFT City е като установяването в другите финансови центрове“, казва Дипеш Шах, който оглавява финансовите операции на града. „Дава всички конкурентни данъчни политики, които се използват и извън Индия“, добавя той.

Чуждестранните инвеститори отдавна гледат с апетит на индийския потенциал. Икономиката на страната нарасна с 7.2% през последното тримесечие на миналата година, което е по-бърз темп от този на Китай. Това се случи след като Индия се възстанови от негативните ефекти, свързани със забраната за употреба на пари в брой и мащабните данъчни ревизии.

Привличането на чуждестранни инвеститори е една от целите на града, но също така проектът иска да привлече и индийски компании, които да инвестират на родна почва.

Фондовите борси, създадени в града, включително тази на име India INX, бяха създадени от Bombay Stock Exchange като единствените в страната, които позволяват търговия в щатски долари.

Освен това решението на основните борси в Индия да спрат да обменят данни с техните колеги в чужбина, може да насочи доста инвеститори към новосъздадените капиталови пазари в GIFT City.

„GIFT City трябва да стане място за хората от Индия, подобно на ролята на Хонконг за Китай през последните 30 или 40 години“, казва изпълнителният директор на Bombay Stock Exchange Ашишкумар Чаухан.

„Смятаме, че India INX ще осигури платформа за корпорации и инвеститори, където да се срещат, търгуват и инвестират в растежа на Индия“, добавя той.

Това бавно започва да се случва. Когато новата борса отваря врати преди 15 месеца, дневният оборот възлиза на 1 млн. долара. Понастоящем тази цифра достига до около 500 млн. долара.

„В мига, в който си близо до половин милиард долара, някои от големите имена в света като JPMorgan, Morgan Stanley и други започват да навлизат“, казва Пандей.

Следващата цел пред града е привличането на хора, които в действителност да живеят там.

Засега в населеното място има едва три големи офис сгради, училище и център за данни. Първата жилищна сграда ще бъде готова през месец май. След две години пък ще бъде готов и комплекс от четири кули на име Световен търговски център.

От гледна точка на транспорт градът се намира в изгодна позиция, тъй като летището Ahmedabad се намира само на 25 минути разстояние.

GIFT City вече има привлечени инвестиции в недвижими имоти в размер на 2 млрд. долара, като Пандей се надява цифрата да се увеличи до близо 11 млрд. долара.

Шефът на проекта все пак признава, че има дълъг път за минаване, докато GIFT City се превърне в истинска конкуренция на Сингапур и Хонконг.

„Тези градове не са били изградени за една нощ... имаме много да наваксваме. Ако се вгледате обаче, правилният подбор от крайъгълни камъни вече е положен“, добавя той.