Много успешни градове започват в даден момент да страдат от недостиг на достатъчно жилища. Това важи в пълна сила и за индийския град Бангалор.

Технологичната столица на Индия привлича хиляди висококвалифицирани млади професионалисти всяка година. Логично, броят на жилищата в града не се оказва достатъчен, което автоматично води до внушителен ръст в цените на имотите.

От 2010 г. насам имотите в Бангалор отчитат поскъпване от цели 130%, сочат данните на Reserve Bank ot India.

Хемант Атрай и Раджеш Кота обаче имат решение на този проблем. Тяхната компания SquarePlums осигурява достъпни жилища в града от 2016 г.

Двамата осъзнали, че не могат да строят домове със скоростта, с която нараства търсенето.

„Където и да откривахме нови жилища..., моментално ставахме свидетели на луд наплив“, казва Атрай пред CNN.

За да се изгради нова жилищна сграда, са необходими от 18 месеца до 3 години, ако разчитаме на стандартните методи.

Индийската компания обаче е открила начин за скъсяване на този срок до едва две седмици. За целта се използват контейнери за превоз на товари, изработени по-поръчка.

Напълно обзаведено студио разполага с площ от около 20 квадратни метра. Компанията ги проектира, след което разчита на подизпълнители за изграждането им.

Така няколко контейнера могат да бъдат изградени и обзаведени едновременно, което означава, че комплекс от 50 апартамента може да бъде направен за по-малко от 2 месеца, казва Атрай.

SquarePlums вече работи по два такива комплекса, като първият ще бъде завършен през следващия месец. Наемът на жилище в комплекса ще струва 18 хил. рупии, или около 280 долара на месец.

Компанията трябва да се съобразява с влажния климат в страната. Поради това контейнерите разполагат с допълнителни изолации, което ги прави малко по-големи от стандартните им събратя.

Индийската компания планира да се възползва от статута на Бангалор като технологичен център. SquarePlums се надява в бъдеще нейните контейнери да се използват и от стартиращи компании.

„Ако ви заведа в подобен дом със завързани очи, като махнете превръзката, няма да осъзнаете, че сте в контейнер“, казва Атрай.

Компанията, която успява да излезе на печалба още през първата си година, благодарение на стандартните домове, които строи, се надява да увеличи печалбата си дори още повече.

Тези надежди се подхранват от по-ниските разходи за един контейнер спрямо инвестицията в тухлена къща. По думите на Атрай, жилищата от контейнери излизат с около 20% по-евтини за строене от традиционните къщи.

По-кратките срокове за строеж означават също, че компанията възвръща инвестициите си по-бързо.