Повишаващите се цени на храните и горивата представляват сериозни предизвикателства за развиващите се страни.

Масовите протести в Казахстан, които прераснаха във въоържени сблъсъци, до голяма степен бяха предизвикани от повишенията на горивата.

Политическият анализатор Рейчъл Зиемба коментира пред CNBC, че този проблем може да се прояви и в други държави.

„Много страни са изправени пред предизвикателството на поскъпващите храни и горивата. В допълнение към това продължават и проблемите по веригата за доставки“, казва още Зиемба.

По думите ѝ държавите от региона на Централна Азия са силно затруднени в разпределянето на държавните разходи и поддържането на социалните си политики.

Това важи дори и за големите енергийни износители, като Казахстан. Размириците в страната започнаха, след като казахстанското правителство обяви плановете си за премахване на тавана за цените на пропан-бутана, който се използва като основно автомобилно гориво.

В резултат на мярката цените на пропан-бутана се удвоиха. Правителството се опита да ограничи поскъпването и да успокои обществеността, но уличните протести вече бяха ескалирали и се стигна до кървави сблъсъци с органите на реда.

Започва ли възстановяването на глобалните вериги за доставка?Нов инструмент на Фед показва, че натискът върху глобалната верига за доставки достига главозамайващи нива, но също така предполага, че проблемите може да са достигнали своя връх

Зиемба подчертава, че Казахстан е сред държавите производителки на петрол, които доскоро не бяха склонни да прехвърлят по-високите цени на своето население. По думите ѝ начинът, по който правителството се опита да овладее проблема, е неадекватен.

Освен това властите не обръщат достатъчно внимание и на други сериозни икономически проблеми, които не са свързани единствено с инфлацията.

„Хората имат и други оплаквания, съществуват реални предизвикателства за икономическото благосъстояние и то в момент, когато някои представители на правителството и елита демонстрират своето благосъстояние и живеят доста охолно“, отбелязва още тя.