Инфлацията в Европа се забавя за първи път от четири месеца през август, след като цените на петрола отстъпиха от рекордните си стойности постигнати през юли, информира Bloomberg.

Инфлацията в Еврозоната е намаляла до 3.8% през август, в сравнение с 4% през юли, според данни на европейската статистическа служба Евростат. Това е най-ниското ниво на инфлация от май насам и съвпада с предварителните прогнози.

Цената на петрола е намаляла с повече от една трета откакто достигна рекордните 147 долара за барел на 15 юли, което от своя страна е довело до спад в цените на горивата.

Инвеститорското доверие в Германия, най-голямата европейска икономика, е нараснало за втори пореден месец през септември до най-високото си ниво от април насам, показват данни, изнесени днес. Еврото се оскъпи с 0.3% и се разменяше срещу 1.4291 долара след публикуването на доклада и срещу 1.4256 долара малко след 10 часа в Лондон.

Инфлацията в енергийниия сектор намалява до 14.6% през август, в сравнение със 17.1% през юли. Енергийните цени са отбелязали спад от 3% на месечна база през август, докато потребителските падат с 0.1% като цяло. Цените на горивата, използвани за транспорт и отопление, намаляват и са оказали най-голямо влияние върху месечния индекс.

В добавка към петрола цените на суровините, между които пшеница, памук, и мед също бележат спад в последните месеци.

От Европейската централна банка (ЕЦБ) обаче все още се опасяват от така наречените вторични ефекти, които произхождат от настояванията на синдикатите за по-високи заплати и от увеличаването на цените от страна на компании, които се искат да компенсират високите разходи. Централната банка този месец увеличи прогнозата си за инфлацията през 2008 г. от 3.4% до около 3.5%. Прогнозата за 2009 г. беше завишена от 2.4 на 2.6%.

ЕЦБ има за цел да поддържа инфлацията под 2%, а някои от исканите от синдикатите увеличения на заплатите са учудващо високо, според представители на банката.

В Германия синдикатът IG Metall, който представлява 3.2 милиона работници, обяви по-рано този месец, че ще търси 8-процентно увеличение на заплащането. Това би било най-голямото увеличение поне от 16 години.

Инфлацията в Германия през миналия месец се забавя до 3.3%, в сравнение с 3.5% през юли. Цените във Великобритания пък са се увеличили с 4.7% през август, което е най-големия скок най-малко от 11 години.

Основната инфлация в Еврозоната, която не включва цените на енергията, храните и тютюна, нараства до 1.9% миналия месец, в сравнение с 1.7% през юли. Увеличението е най-голямо от март досега и надхвърля предварително прогнозираните 1.8% от 22 икономисти.