Инфлацията в еврозоната нараства отново през август, преди ключовате среща на Европейската централна банка (ЕЦБ) след малко повече от седмица.

Потребителските цени бележат 3% ръст на годишна база този месец, според публикуваните днес предварителни данни, след като през юли нараснаха с 2.2%.

Вчера Германия обяви най-високите си потребителски цени от 2008 г. като инфлацията в страната нараства с 3.4% през август. Днес Франция също обяви най-високата си инфлация от близо три години.

ЕЦБ, чиято следваща среща е на 9 септември, се очаква да обсъди бъдещето на програмата си за изкупуване на активи, като управителният съвет на финансовата институция изглежда разделен относно това, кога да започне да изтегля стимулите си, пише CNBC.

В изказване тази седмица управителят на Централната банка на Франция Франсоа Вилроа дьо Гало заяви, че ЕЦБ би трябвало да вземе предвид икономическото възстановяване в последно време, когато обсъжда какво да прави с пакета си от стимули във връзка с COVID-19.

Централните банкери пред тежко решение: Идва ли краят на QE?Монетарната политика на централните банки изглежда все по-безпомощна

Междувременно управителят на Централната банка на Финландия Оли Рен каза в интервю за Politico миналата седмица, че централната банка трябва да бъде предпазлива по отношение на изтеглянето на стимулите.

Протоколът от последната среща на ЕЦБ пък показа, че някои от членовете смятат, че позицията на банката подценява риска от по-висока инфлация.

Обявената днес по-висока инфлация в еврозоната вероятно ще подложи под натиск централните банкери, особено, ако се вземат предвид и коментарите от страна на Федералния резерв на САЩ, който обмисля изтегляне на стимулите до края на годината.

Целевата инфлация на ЕЦБ е 2% в средносрочен план. Според собствените й прогнози се очаква ръст на инфлацията до 1.9% тази година вследствие на временно фактори, преди нивото й да падне до 1.5% и 1.4% през 2022 г. и 2023 г., респективно.