Инфлацията в еврозоната достига най-високото си ниво от 13 години през септември, докато блокът се бори с повишаващите се енергийни цени.

Основната инфлация е в размер на 3.4% миналия месец, сочат предварителните данни на Евростат. Това е най-високото ниво от септември 2008 г., когато инфлацията е била 3.6%.

Данните излизат, след като стана ясно, че потребителските цени в Германия са нараснали с 4.1% през септември, което е близо 30-годишен максимум.

Повишението се дължи на нарастващите цени на енергийните продукти. Цената на природния газ на нидерландския хъб за търговия TTF е нараснала с близо 400% от началото на годината.

Нещо повече, това рекордно повишение на енергийните цени не се очаква да приключи скоро, като анализатори предупреждават, че нервността на пазара вероятно ще продължи и през зимата, пише CNBC.

Франция стана поредната държава, която засили мерките за смекчаване на разходите за потребителите. Премиерът Жан Кастекс обяви вчера, че правителството ще блокира по-нататъшни увеличения на цената на природния газ и на електроенергията. Преди тези мерки обаче да влязат в сила цените на газа ще нараснат с 12.6% за френските потребители към днешна дата.

Италия, Гърция и Испания също предприеха мерки за справяне с увеличението на цените.

Временно?

Централни банкери смятат, че нарастването на инфлацията напоследък е “преходно” и че ценовият натиск ще отслабне през 2022 г.

Някои икономисти обаче поставят под въпрос това дали ценовият натиск е временен и дали Европейската централна банка (ЕЦБ) не трябва да приспособи по-бързо паричната си политика.

Анализатори очакват ЕЦБ да предостави повече подробности относно паричната си политика на среща през декември. Пандемичната й програма за изкупуване на активи трябва да приключи през март, а наблюдатели предвиждат намаляване на нивата на изкупуване на активи в последните месеци от съществуването й.