Инфлацията във Венецуела може да се повиши до невероятните 1 млн. процента, при това само до края на 2018 г., пише Bloomberg, като се позовава на прогноза на Международният валутен фонд (МВФ).

Това може да се случи заради продължаващото печатане на пари, с които правителството се надява да запълни бюджетните дефицити.

Според МВФ кризата в страната е сравнима с тази в Германия от 1923 г. или от Зимбабве от края на 2000 г., сподели Алехандро Вернер, ръководител на поделението на МВФ за Западното полукълбо.

Според Вернер икономиката на страната ще се свие с нови 18% през 2018 г., което ще е третата ѝ поредна година на спад с двуцифрен темп.

„Спадът на икономическата активност, хиперинфлацията, както и недостигът на храни доведоха на големи емигранстки вълни“, споделя той.

Венецуела страда от тежък икономически колапс, след като цените на петрола отчетоха силен спад преди около 4 години, а властите в страната отказаха да променят политиката си. Контролът върху цените на стоките и услугите, както и местната валута боливар, само усложняват ситуацията.

България сред най-тежките случаи на хиперинфлация в историятаПредставете си, че за времето, което ви е нужно да изпиете чаша кафе, неговата цена се е удвоила.

И докато стотици хиляди венецуелци бягат от глада и повишаващите се цени, президентът Никола Мадуро, който преди месеци спечели нов 6-годишен мандат, твърди, че кризата е резултат от „икономическата война“, започната от опонентите му.

От доста навреме насам правителството вече не публикува и данни за икономиката на страната. Икономистите в момента разчитат осново на независимi оценки, както и на различни международни организации, за да следят икономическата обстановка в страната.

Индексът на Bloomberg Cafe Con Leche, следящ цената на чаша кафе, сервирано в източната част на Каракас, сочи, че инфлацията през последната година вече е достигнала 60 000 процента, но в последните 3 месеца тя се е ускорила до 300 000%.