Ограниченията върху чуждестранните инвестиции в Китай, както и местните технически стандарти, са стрували на европейските компании 21.4 млрд. евро през 2004 година, сочи доклад на Европейската комисия.

Правителството на страната дава преференциални договори, санкционира използването на нелицензирана в страната интелектуална собственост, прилага ограничителни инвестиционни правила за чуждестранните инвеститори, кара производителите да използват произведени в страната части и предпприема други подобни действия, които ощетяват европейските компании, се сочи още в доклада.

Дори и на фона на присъединяването на страната към СТО през 2001 година, в нея все още действат микс от рестрикции, които ограничават износа на европейските компании и инвеститори.

Тези ограничения обезкуражават чуждестранните инвеститори да инвестират в рамките на страната както за производствена, така и за научно-изследователска дейност, се казва в доклада на Европейската Комисия.

До голяма степен отрицателното търговско салдо в отношенията с Китай е и причината 27-те страни от ЕС да отбележат през изминалата година първия си търговски дефицит от 2006-а година насам.

Търговският дефицит на страните от ЕС с Китай се е повишил с 20% до 81.7 млрд. долара за 11-те месеца до ноември, по данни на европейската статистика.

До голяма степен показателят се влошава и вследствие на поскъпването на еврото спрямо долара, както и спрямо юана, което прави европейските стоки по-скъпи на китайските пазари, а китайските по-предпочитани на европейските.