Десетки са убитите по време на антиправителствени демонстрации в Техеран. Напрежението в иранската столица ескалира по време на протестите срещу сегашния държавен глава Махмуд Ахмединеджад. Международни наблюдатели сравниха възникналото насилие с историческите събития на китайския площад "Тянънмън".

Наричат Иран "лошото момче на световната карта". Кадри, в които викове "Смърт на Израел" и "Смърт на Америка" прекъсват петъчната молитва на вярващите, обикалят световните медии, когато става дума за настроенията в ислямската република. 30 години страната на аятоласите е изолирана от западния свят.

Историята добре помни началото. През 1979 година в университета на Техеран започват студентски бунтове. От изгнание в Париж се завръща аятолах Хомейни, за да се превърне във върховен водач и знаме на шиитската революция. Иран се превръща в страна, в която правилата са строго свързани с ислямската традиция и шийзма. Законите на вярата определят всеки детайл от живота в Ислямската република.

Но не възгласите по време на молитва стават причина за международните санкции срещу Техеран. Ядрената програма на 70-милионната държава привлича вниманието на световните медии, а Съединените щати и Израел наричат иранската политика "заплаха за мира в региона". Политика, водена от аятолах Хомейни, когото иранците обичат като "човек от народа".

Такъв образ има и сегашният президент на Иран. Син на ковач и кмет на столицата Техеран до 2003, Махмуд Ахмадинеджад е най-крайният кандидат на президентските избори през 2005 година. С идването си на власт той започва консервативна политика, като забранява например "излъчването на непристойна западна музика" по иранското радио и телевизия.

Това, което обаче му печели мрачна световна слава, е отричането на Холокоста и твърдението, че Съединените щати са творение на дявола, а държавата Израел скоро ще бъде изтрита от лицето на земята.

През 2007 година Ахмадинеджад произнася почти историческа лекция в Кулумбийския университет в Ню Йорк. Попитан защо на жените в Иран са отказвани основни права, а гражданите с хомосексуални наклонности са заплашени от екзекуция, президентът отговоря така: "В Иран нямаме хомосексуалисти, както във вашата страна. Нямаме този феномен! Не знам кой ви е казал това".

Преди пет дни Ахмединеджад беше преизбран за президент. И въпреки че основна роля в управлението на страната има върховният водач - пожизненият държавен глава Аятолах Али Хаменей, вотът за Ахмадинеджат е показателен. Според анализатори, той отразява желанието най-вече на ниско образованите и по-бедните граждани на страната. Основният съперник на Ахмединеджад Мир Хосейн МусАви е фаворит на интелигенцията и жените, който виждат в сегашния момент историческа възможност за извоюване на повече права.

"Ние не вярваме в тези избори. Тук съм заради всички хора, които страдат вече повече от 30 години", обяснява Неда Мохамади, ирански емигрант в Англия.

Опозиционните лидери, смятани за носители на демократичните промени, обвиниха властите в изборни манипулации. Това предизвика вълна от насилие в Иран и гневни реакции в западните страни.

"За нас оплакванията на загубилите нямат никаква законова основа. За това те не могат да имат никакво значение за нацията ни. Тези протести приличат на футболен мач - 50-, 70- хиляди са на стадиона и когато емоцията вземе връх, няма начин да няма реакция", смята Ахмединеджад.

Няколко месеца след като оглави американската администрация, президентът Барак Обама предложи на Ахмединеджад отворен диалог след 30-годишно дипломатическо мълчание. Насилието след петъчния вот обаче може да спре затоплянето на отношенията.

"Иранското правителство обеща да разследва нередностите, които са се случвали по време на изборите. Там нямахме наши наблюдатели, нямаше и международни наблюдатели. За това не мога да кажа нищо със сигурност. Но мога да потвърдя, че много хора в Иран, които защитават демокрацията, сега се чувстват предадени", призна президентът на САЩ.

Въпреки че Европейският съюз прикани властите в Техеран да зачитат правото на хората да протестират, международни анализатори предвиждат разрастване на опозиционните протести, което да задълбочи кризата в страната на Аятоласите.

Източник: bТВ