Иран може да се съгласи да сключи договор за подялба на производството, за да разработва петролните си находища в Каспийско море, заяви заместник директорът на иранската Национална иранска петролна компания (NIOC) Ходжатолах Ганими Фард, цитиран от Франс прес.

Според иранския вестник "Сармайех" Фард изтъкнал, че ако парламентът и иранските ръководители са съгласни, проектите в Каспийско море, които струват много скъпо, биха могли да се осъществят под форма да договори за подялба на производството.

АФП отбелязва, че това би било истинска премиера в страната, която обикновено сключва само договори за услуги с чуждестранни компании ("buyback") - само за етапите на проучване и развитие. В тези договори се смята, че чуждестранният партньор предоставя услуга, за която се плаща по договаряне.

Иранската конституция забранява сключването на договори за подялба на производството. Чуждите компании от своя страна са на мнение, че договорите "buyback" не са рентабилни.

Експлоатацията на потенциалните резерви в Каспийско море ще струва много по-скъпо, отколкото в петролните полета в Персийския залив, поради по-голямата дълбочина на тези офшорни находища.

Петролното производство в Иран, който е вторият производител в ОПЕК, трудно се повишава поради липса на инвестиции в сектора.

Източник:БТА