Ирландия прие закон, който я превръща в първата държава в света, която изцяло спира да влага държавни средства във фосилни горива, съобщава Independent.

Ирландският парламент гласува историческия закон с 90 на 53 гласа. Той предвижда отказ от инвестициите във въглища, петрол и газ от Ирландския стратегически инвестиционен фонд, който е част от Националната агенция за управление на хазната.

Законопроектът беше внесен от депутата Томас Прингъл и вероятно ще влезе в сила в идните месеци, след като бъде разгледан и от комисията по финансови въпроси.

„Този принцип на етично финансиране изпраща сигнал до глобалните корпорации, че тайното им манипулиране на климатологията, отказът да признаят съществуването на климатичните промени и противоречивите им практики за лобиране сред политици от цял свят вече няма да бъдат толерирани“, каза Прингъл.

„Не можем да приемем действията им, докато милиони бедни хора в неразвитите държави понасят бремето на климатичните промени, преживявайки глад, масова емиграция и гражданско неподчинение в резултат от тях“, допълни ирландският депутат.

След като влезе в сила, законът ще принуди Ирландският стратегически инвестиционен фонд да продаде инвестициите си в индустриите, използващи фосилни горива, в идните пет години. През 2015 г. Норвежкият суверенен фенсионен фонд се отказа от инвестиции в някои компании, използващи фосилни горива, но не във всички.