Ирландия официално поиска международна помощ, превръщайки се във втората страна от Еврозоната, която се налага да бъде спасена, тъй като разходите по спасяването на банките й заплашват да се стигне до повторение на гръцката дългова криза, която дестабилизира еврото, информира Bloomberg.

Ирландия ще насочи част от парите от ЕС и МВФ към банките посредством специален фонд, заяви късно снощи финансовият министър на страната Браян Ленихан. Останалата част от средствата, които според Goldman Sachs Group Inc. могат да са на обща стойност 95 млрд. евро, ще помогна на Ирландия да избегне продажбата на облигации.

"Банките бяха прекалено голям проблем за страната," казва Ленихан в Дъблин. "Основният въпрос за правителството през цялото време е да направи така, че да не се стигне до срив на банковия сектор."

Помощта, от която ирландците до 15 ноември твърдяха, че нямат нужда, нанася поредния удар на икономиката на страната, която нарасна почти два пъти за десетилетието приключило през 2006 г.

Спукването на балона в сектора на недвижимите имоти през 2008 г. тласна страната в рецесия и доведе банките и до ръба на фалита. Доходността на ирландските облигации е близо до рекордни стойности и от ЕС се опитват да предотвратят разпространяването на кризата към Португалия и Испания.

Тази сутрин еврото поскъпна до 1.3740 долара в сравнение с 1.3673 долара за евро в петък.

Великобритания и Швеция могат да помогнат на Ирландия с двустранни заеми, се казва в изявление на ЕС. Ленихан отказа да обяви размера на спасителния пакет, заявявайки че ще е по-малко от 100 млрд. евро. От Goldman Sachs вчера заявиха, че ирландското правителство има нужда от 65 млрд. евро финансиране в следващите три години и 30 млрд. евро, за да помогне на банките.

Преговорите между кредиторите и Ирландия ще бъдат фокусирани върху плановете на правителството за намаляване на дефицита и преструктуриране на банковата система, се казва още в изявлението на ЕС.

Министър-председателят на Ирландия Брайън Кауън пък обяви, че банките ще преминат стрес тестове. Ирландия национализира Anglo Irish Bank Corp. през 2009 г. и се подготвя да вземе мажоритарен дял в Allied Irish Banks Plc, която е втората най-голяма банка в страната.