Ирландия изпадна в рецесия, която е първа за страната от 25 години насам. Това е причина за опасения, че и другите европейски държави могат да я последват, пише The Telegraph.

Икономиката на страната, която си бе спечелила прозвището „келтският тигър“, отбеляза отрицателен ръст за второ поредно тримесечие.

Ирландия е втората европейска държава (след Дания), която изпада в рецесия, но е първата от 15-те в ЕС, използващи еврото.

Според анализатори следващите могат да бъдат Великобритания, Франция, Германия, Италия и Испания.

Ирландия си бе спечелила място сред най-богатите държави в Европа - след продължителен период на двуцифрен ръст през 90-те години.

Последната рецесия в страната е била през 1983 г. Днешното забавяне на икономиката са обяснява с международната кредитна криза, със срива на пазара на имотите и на строителния сектор, занижено потребление, високи цени на петрола и силното евро.

Цените на жилищните имоти падат вече в продължение на единадесет месеца, като понижението до сега е от 13% спрямо рекордната средна цена от 311 000 евро, отбелязана в страната.

За разлика от гражданите в други европейски държави, в Ирландия повече от половината, изтеглили ипотечни заеми, са на плаваща лихва и са пострадали от няколко увеличения.

В допълнение, безработицата в страната се е увеличила от 5 на 6.1% от януари до сега.

Силното евро пък удари износа, като направи ирландските стоки по-скъпи на ключови за страната пазари като САЩ и Великобритания.

Според Хауърд Арчър от лондонската консултантска компания Global Insight държавите, които ще последват съдбата на Ирландия, ще бъдат Великобритания, Испания и Италия.

Отворената икономика на Ирландия и зависимостта й от финансови услуги я направиха особено уязвима от световната финансова криза, която съсипа международни гиганти като Bear Stearns, Lehman Brothers и Merrill Lynch, коментира още той.