Исландия детронира Норвегия в годишната класация на ООН за държава с най-добри условия за живот, съобщава Ройтерс.

ООН обяви новия лидер днес. В дъното на подреждането отново са африканските държави под Сахара, които не могат да се справят с множество проблеми, между които болестта СПИН.

На първите пет места са богати държави със свободни икономики, като Исландия, Норвегия, Канада и Ирландия. САЩ изпадат от 8-о до 12-о място според индекса за човешко развитие, изчисляван от организацията.

В калкулирането на този индекс се взема предвид средната продължителност на живота, нивото на образователната система, реалният доход на глава от населението и др. Всички 22 държави, при които индексът е на ниво, характеризирано като “ниско”, са в Африка, като на последно място е Сиера Леоне.

В 10 от тези държави две от всеки пет деца няма да доживее до 40 години. Миналата година от ООН алармираха, че болестта СПИН вече е оказала катастрофален ефект над средната продължителност на живота в тези страни.

В класацията се включват 175 държави членки на ООН, плюс Хонг Конг и палестинските територии. Не се включват 17 държави, сред които Афганистан, Ирак и Сомалия, поради липса на адекватна информация.

Норвегия заемаше първо място цели шест години.

Най-дълга е средната продължителност на живота в Япония – 82.3 години, а най-кратка е в Замбия – 40.5 години.

БВП на глава от населението в първата държава - Исландия - надвишава 45 пъти този в последната - Сиера Леоне.

ООН започна да публикува статистиката за индекса на човешкото развитие през 1980 г.