Исландия, Ирландия и Австрия са в най-голяма степен застрашени от държавен фалит, в сравнение с други страни, заяви носителят на Нобеловата награда за икономика за 2008 г. американецът Пол Кругман.

"В Исландия и Ирландия положението е доста зле, а Австрия може да стане трета страна, която да се присъедини към тази група", заяви Кругман на пресконференция в Ню Йорк.

Заплахата за финансовата стабилност на Австрия идва от активното кредитиране в миналото на държавите от Източна Европа, които, вследствие на рецесията, се оказаха в положение да не могат да обслужват външните си кредити.

На въпрос за ориентираните към износа на суровини икономики на Русия и Бразилия Пол Кругман посочи, че падането на цените на суровините не се е оказало чак толкова драматично, колкото са очаквали мнозина икономически експерти. Така тези страни не са загубили способността да определят посоката си на развитие.

По-рано конфигурацията на потенциалните банкрутиращи бе по-различна. Първата страна, която обяви, че я заплашва банкрут, бе Исландия. След нея последваха Унгария и Латвия. Според други експерти заплашени от фалит са също Аржентина, Еквадор, Филипините, Тайланд, Малайзия, Турция, Колумбия и Украйна. През октомври 2008 г. се появиха съобщения, че Пакистан е на ръба на банкрута.

Пол Кругман не изключи вероятността, в резултат на стабилизирането на международните финансови институции с помощта на кредитиране от Международния валутен фонд т,ези страни да успеят да се задържат на ръба на фалита.

Източник: БНР