Администрацията на Белия дом потвърди, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е приел поканата за среща с лидера на Северна Корея Ким Чен-ун, като мястото и датата ще бъдат определени допълнително, предава БТА.

"Президентът Тръмп оцени високо приятните думи на южнокорейската делегация и президента на Южна Корея Мун Дже Ин. Той ще приеме поканата за среща с Ким Чен Ун на място и във време, които ще бъдат определени. Очакваме денуклеаризация на Северна Корея. Междувременно всички санкции и максимален натиск трябва да останат", се казва в изявление на говорителя на Белия дом Сара Сандърс.

Преди това директорът на южнокорейската Служба за национална сигурност Чун Ею йо, който оглавява делегация във Вашингтон, съобщи пред репортери в Белия дом, че Ким Чен-ун е обещал да се въздържа от нови ядрени и ракетни тестове. Пратеникът на Сеул каза още, че Тръмп изразил желание да се срещне с лидера на Севера до месец май.

Самият Доналд Тръмп също коментира темата в своя Twitter профил. "Ким Чен-ун е говорил пред южнокорейските представители за денуклеаризация, не само за замразяване на ядрените си оръжейни програми. Нямаше и ракетни тестове на Северна Корея през този период време. Голям напредък бе постигнат, но санкциите ще останат, докато бъде постигнато споразумение", пише президентът на САЩ и добавя: "Срещата се планира".

Международните реакции също не закъсняха. Премиерът на Япония Шиндзо Абе заяви, че в телефонен разговор с президента на Съединените щати е потвърдил, че международната общност трябва да продължи да упражнява максимален натиск върху Северна Корея. Южнокорейският президент Мун Дже-ин пък е уверен, че срещата на високо равнище между САЩ и Северна Корея ще даде началото на освобождаването на Корейския полуостров от ядрените оръжия. В информацията, разпространена от президентството в Сеул, Мун е благодарил на Тръмп и Ким Чен-ун за тяхното "трудно решение" да се срещнат.

Планираната среща е историческа, защото нито един американски президент до този момент не е осъществявал официален личен контакт с лидерите на Пхенян. Предишният такъв опит бяха шестстранните преговори от 2008 година, в които трябваше да участват представители на Северна и Южна Корея, Съединените американски щати, Русия, Китай и Япония. Те обаче пропаднаха заради отказа на Пхенян да допусне називисима експертна проверка на ядрените си съоръжения. На практика Северна и Южна Корея нямат подписан мирен договор след конфликта от 1950-1953 година и на практика все още са във война. Според анализатори, цитирани от Ройтерс, решението на Тръмп да приеме поканата за среща с Ким Чен Ун е един от най-смелите му външнополитически залози.

В края на 2017 година напрежението на Корейския полуостров ескалира след серия от ракетни тестове, извършени от режима в Пхенян. САЩ и нейните съюзници реагираха със струпване на военни сили в региона, а Тръмп и ким Чен Ун си размениха остри реплики и заплахи.