В наши дни компанията Walt Disney Company е световен доминант в медийната и развлекателна индустрия. Историята на този конгломерат започва преди близо век, когато братята Уолт и Рой Дисни основават свое собствено студио за анимация.

Въпрекия огромния успех на компанията, като цяло семейството остава встрани от светлината на прожекторите и самия бизнес. На фона на това, че няма конкретни данни какво състояние притежава семейство Дисни, порталът GoBankingRates изчислява, че нетната стойност на бизнеса възлиза на 130 млрд. долара.

Правнукът на Рой - Рой П., е споделял преди, че семейството притежава по-малко от 3% от компанията, което би означавало, че състоянието на Дисни възлиза на около 3.9 млрд. долара (без да се включват останалите семейни инвестиции).

Изданието Business Insider се връща назад във времето, проследявайки историята на три поколения представители на семейство Дисни.

В самото начало Уолт Дисни искал просто да прави анимация, тъй като това била негова мечта още от гимназията. Поради това той посещавал класове по изкуство в Chicago Academy of Fine Arts.

На по-късен етап Дисни работил в компания за реклами на филми в Мисури, където се научил на тънкостите относно анимацията, което му помогнало да създаде първото си студио Laugh-O-Grams.

Малка кино компания на име Pictorial Clubs предложила 11 хил. долара на студиото за създаването на шест малки филма, но в крайна сметка, платила едва 100 долара на Дисни, тъй кто изпаднала в банкрут.

Това било повод за Уолт Дисни да замине за Холивуд. През 1923 г., заедно с брат си Рой, създават Disney Brothers Cartoon Studio, което се превръща в Walt Disney Studio. Двамата имат близки взаимоотношения, като Рой се грижел за бизнес делата, а Уолт отговарял за креативната част.

Пет години по-късно Steamboat Willy се превърнала в първата медийна продукция, в която се появява образът на Мики Маус. През 1937 г. пък излиза и първият пълнометражен филм „Снежанка и седемте джуджета”, който се превръща в бокс офис хит и изстрелва компанията от фирма с дългове до мултимилионна корпорация.

Така до края на 1950-те години Уолт Дисни успява да създаде цяла вселена от филми, телевизионни предавания и тематични паркове.

Днес Disney е една от най-големите медийни компании в света със приблизителна стойност от 130 млрд. долара.

През тази година беше представена нова стрийминг услуга на Disney, а през март компанията придоби развлекателния бизнес на Fox за сумата от 71 млрд. долара, като част от план за съревнование с технологични фирми, като Amazon и Netflix.

Disney има и контролен пакет в стрийминг услугата Hulu, което е 23-ото придобиване в историята на конгломерата.

Като цяло Disney има четири ключови бизнес сегмента, според Forbes: медийни мрежи, паркове и курорти, студия за развлекателни продукции и потребителски стоки и интерактивна медия.

Не е ясно колко точно притежава семейство Дисни днес, но Уолт е описван като „семеен човек”, който се опитвал да осигури нормален живот за близките си.

През 1925 г. Уолт се жени за Лилиан Боундс. Осем години по-късно се ражда Даян, а по-късно двойката осиновява другата си дъщеря Шарън, докато е още бебе. Уолт карал всеки ден дъщерите си на училище, след което се захващал за работа.

„Не сме израснали с идеята, че това е велик човек, който прави неща, които никой друг не е правил. Той беше „татко”. Той беше мъж, който отива на работа всяка сутрин и се прибира у дома всяка вечер”, разказва Шарън.

Уолт Дисни има десет внуци. Той си отива от този свят през 1966 г. от рак на белия дроб, оставяйки мрежа от тръстове и семейни фондации на близките си.

Уолт и Лилиян имали две основни къщи в Калифорния. Главният им дом, който се намира в Лос Анджелис, беше продаден за 8.5 млн. долара през 1998 г. След реновациите, направени от новия собственик, имотът вече се оценява на 90 млн. долара.

По-голямата дъщеря на Уолт - Даян, се омъжва за Роналд Милър през 1954 г., като двамата имат седем деца, за които не се знае много по отношение на участието им в разпределянето на семейното богатство.

Даян отгледала седемте си деца - Крис, Йоана, Тамара, Дженифър, Уолт, Рон и Патрик, по простия начин, по който тя е израснала.

Крис споделя, че когатго хората са казвали, че дядо им е велик човек, малчуганите се чувствали странно, тъй като водели съвсем нормален живот.

Даян умира през 2013 г. на 79-годишна възраст, като е последната пряка наследница на Уолт Дисни.

По-малката дъщеря на Дисни - Шарън, осиновява едно дете, Виктория, със своя първи съпруг Робърт Броу. След това ражда близнаци Брад и Мишел от втория си съпруг Бил Лънд.

Подобно на сестра си, Шарън също възпитала децата си в нормален начин на живот. Тя умира през 1993 г. на 56-годишна възраст. Мишел, която никога не е работила, притежава три имота, прекарвайки времето си в Нюпорт Бийч, Калифорния.

Виктория пък води малко по-бляскав начин на живот, като пръска пари и се замесва в скандали. Когато тя умира през 2002 г. от сърдечни проблеми, състоянието ѝ отишло към това на Брад и Мишел.

На по-късен етап близнаците стават главни действащи лица в дългогодишна битка за доверителен фонд на стойност 400 млн. долара.

Наследството на двамата трябвало да идва под формата на годишни плащания и еднократни суми, превеждани на конкретни интервали от време – на 35 години, на 40 и на 45. Попечителите на фонда обаче отказват да превеждат пари на Брад.

Мишел и попечителите твърдят, че Брад не е способен да управлява своя дял от парите поради „хронична когнитивна инвалидност”. Така Бил - техният баща, започва да получава пари в резултат на споровете, по информация на NBC News.

Бил твърди, че попечителите на фонда са манипулирали Мишел. Според GoBankingRates, Бил бил попечител във фонда, но се отеглил след обвинения, че използвап суми, за да спечели 3 млн. долара от сделки с недвижи имоти. Впоследствие Бил се съгласява на годишни плащания от фонда в размер на 500 хил. долара.

Мишел, от своя страна, имала проблеми с наркотиците и аневризми на мозъка, които увредили умствените ѝ способности. В крайна сметка съдът отсъдил попечителите да продължават да управляват парите, като ѝ отпускат плащания, изключвайки Брад от сметката.

От другата страна на семейството Рой - братът на Уолт, и неговата съпруга Една, имат син, отново на име Рой, появил се на бял свят през 1930 г. Именно той по-късно става изпълнителен директор в Walt Disney Company. Рой имал четири деца – Сюзън, Рой, Тим и Абигейл.

През 1980-те години изпълнителен директор на Disney станал Майкъл Aйснър, който успява да развие компанията, което се отразява в цената на акциите ѝ. Така състоянието на семейство Дисни се увеличава 50 пъти спрямо това, което било по времето, в което децата на Рой все още растяли.

През 2003 г. Рой обяви план за продажбата на 7.5 млн. акции на Disney, което е около 43% от неговия дял в компанията. Той умира през 2009 г. от рак на стомаха.

Дъщерята на Рой - Абигейл, започва да изпитва проблеми, свързани със семейното богатство, когато навлиза в двадесетте си години.

Абигейл казва пред The Cut, че била смутена от богатството на семейството си, добавяйки, че е развила дълбоко съмнение относно себе си и "комплекс за малоценност спрямо хората, които реално сами са спечелили парите си".

Тя възпитала четирите си деца, че парите имат неутрално отношение към щастието. Абигейл е създател на документални филми и основател на Fork Films - фирма, която се фокусира върху международните социални проблеми.

Братът на Абигейл - Рой П., споделя в интервю, че до 1960 г. Уолт и Рой са притежавали около 20% от компанията. Днес семейството притежава по-малко от 3% от бизнеса.

Рой е инвеститор, според интервюто. Неговият брат Тим е сценарист, който притежава недвижими имоти на стойност 5.2 млн. долара, по данни на Yolanda's Little Black Book. Тяхната сестра Сюзан също се реализира сделки с имоти. Тя продава за 18 млн. долара къща в Малибу, като освен това има ресторант в Лос Анджелис.

Двата клана на семейството - наследниците на Уолт и Рой, никога не са били особено близки.

Семейство Дисни има специално отношение към благотворителността. Лилиан е дарила 274 млн. долара за нова концертна зала в Лос Анджелис, пише New York Times, докато Шарън се занимава с благотворителни фондации.

През 2018 г. Disney Company обяви петгодишен план за даряването на 100 млн. долара за детски болници.

В миналото компанията е дарявала 1 млн. долара на UNICEF, а понастоящем предложи 5 млн. долара за възстановяване на парижката катедрала Нотр Дам.

Фондът Disney Conservation Fund е дарил сума на обща стойност 75 млн. долара на организации за защита на дивата природа.