Първата книга за „измамника на века" Бърнард Мадоф, създател на безпрецедентна финансова пирамида за почти 65 млрд. долара, излиза днес на книжния пазар в САЩ, съобщава РИА Новости.

„Прекалено е хубаво, за да е истина," написал през 2001 г. кореспондентът на финансовото списание Barron's Арин Арведланд, който още тогава пише открито за съмненията си от високата доходност, предлагана от Мадоф на инвеститорите - около 20%.

В интервю за репортера на Barron's Мадоф не обяснява източникът на свръх привлекателните дивиденти, което се превръща в тема на проблемна публикация под названието „Не питай и не говори" за седемте години, преди скандалното разкритие.

В книгата Арведланд пише, че Мадоф не създава сам „пирамидата на века", а лондонският му офис може да представи изцяло истината за бизнеса на своя патрон. Освен това, авторът смята, че банката JPMorgan Chase, управлявала сметките на Мадоф, е можела още през миналия септември да разполага с данни за характера на дейността му.

Създателят и бивш управител на фондовата борса Nasdaq, 71-годишният Мадоф бе осъден през юни на 150 години затвор. Той призна пред съда, че мамил инвеститорите и регулаторите в продължение на 20 години, не е извършвал нито една сделка, а средствата трупал в банкова сметка, от която и теглил, за да даде на клиентите техните „печалби".

В списъка на измамените вложители се оказват не само физически лица на САЩ и знаменитости, но и най-големите световни банки - BNP Paribas, HSBC, Credit Agricole, Societe Generale, Natixis, Nomura, Royal Bank of Scotland, UniCredit.