Ако Великобритания излезе от ЕС, това ще отслаби НАТО и ще бъде в полза на враговете на Запада. Това заявяват в писмо, подкрепящо оставането на Обединеното кралство в състава на ЕС, петимата бивши генерални секретари на Северноатлантическия алианс Питър Карингтън, Хавиер Солана, Джордж Робертсън, Яп де Хоп Схефер и Андерс Фог Расмусен, съобщи тв канала "Скай Нюз".

"Отчитайки мащаба и диапазона на призивите за мир и стабилност, които срещаме, евроатлантическото общество се нуждае от активна и ангажирана Великобритания. Във време на такава глобална нестабилност, когато НАТО се опитва да засили ролята си в Източна Европа, би било много тревожно, ако Обединеното кралство прекрати членството си в ЕС.

Въпреки че решението по този въпрос остава на преценката на британския народ, "Брекзит" без съмнение би довело до изгубване на британското влияние, би подкопало НАТО и би помогнало на враговете на Запада", се казва в разпространеното от канцеларията на премиера Дейвид Камерън писмо от бившите генерални секретари на НАТО.

В него не се уточнява кой именно представлява заплаха за алианса. Според тях всички членове на евроатлантическото съобщество трябва да останат рамо до рамо, включително и тези, които са пред прага на приемане в НАТО.

Референдумът за съдбата на по-нататъшното оставане на Великобритания в ЕС ще се проведе на 23 юни, припомня БГНЕС. Неговото организиране бе част от предизборната кампания на Дейвид Камерън, който по време на срещата на върха на ЕС на 18-19 февруари сключи сделка с Брюксел за особени условия на членството на кралството в ЕС.

Тези договорености предвиждат предоставяне на по-голям суверенитет на британския парламент, защита на британската лира, втвърдяване на имиграционното законодателство чрез блокиране за дългия период на достъпа на мигранти към социалните придобивки във Великобритания.

Според Камерън тези изменения би трябвало да поощрят британците да гласуват за запазване на членството на страната в ЕС, но засега британското общество остава разделено приблизително поравно по този въпрос.