Изминалият месец е бил най-топлият ноември в Европа, откакто се правят измервания, съобщи службата на ЕС за наблюдаване на температурата чрез сателити, предаде АФП, цитирана от БНР.

Службата за климатични промени „Коперник“, която анализира температурата на повърхността на Земята и въздуха е установила, че ноември 2020 г. е бил с 0,8 градуса по-топъл от средното за 30-годишния период 1981-2010 г., което е с над 0,1 градуса над предишния рекорд.

А температурите през есента в Европа (септември-ноември) са били с 1,9 градуса над тези в 30-годишиня период и с 0,4 градуса повече от средната през 2006 г., която досега бе най-топлата есен.

„Тези данни са в унисон с дългосрочната тенденция за затопляне на глобалния климат“, посочи директорът на службата Карло Буонтемпо.

„Всички политици, които си поставят за приоритет смекчаване на климатичните рискове, трябва да видят в тези рекорди сигнал за тревога и да обмислят по-сериозна как най-добре да изпълнят международните ангажименти в Парижкото споразумение от 2015 г.“

Сделката, която този месец става на пет години, налага на страните да ограничат повишаването на температурите „доста под“ 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Миналата седмица Световната метеорологична организация обяви, че 2020 г. е на път да стане най-топлата година откакто се правят измервания.

Службата „Коперник“ посочи, че тази година върви към изравняване на рекорда, постигнат през 2016-а.

Анализът на нейните сателитни снимки показва, че ледът в Северния ледовит океан през ноември е обхваща втората най-малка площ от 1979 г., когато започва събирането на такива данни.

Най-малката концентрация на лед е регистрирана в Карско море, като ледената покривка в източния канадски архипелаг и Бафиново море е под следната.

„Тази тенденция е обезпокояваща и откроява важността от цялостно наблюдение на Арктика, тъй като регионът се затопля по-бързо от останалата част на света“, посочи Буонтемпо.

Температурите в Арктика и по-голямата част на Сибир са били значително над нормалните миналия месец, по-високи от нормалните са били и в САЩ, Южна Америка, Южна Африка, Източна Антарктида и по-голямата час от Австралия, посочва службата „Коперник“.