Учени от Massachusetts Institute of Technology (MIT) и НАСА разработиха иновативни самолетни крила, които могат да променят начина, по който функционират съвременните самолети, предава изданието MIT News, цитирано от Business Insider.

При традиционните самолетни крила само конректни части, като клапи и елерони, могат да изменят позицията си, чрез което променят посоката на движение на летателната машина. Крилата, проектирани от MIT и НАСА, могат изцяло да изменят позицията си.

Те са изработени от стотици малки идентични части, които съдържат както твърди, така и еластични компоненти, превръщайки изобретението в нещо по-леко и ефективно спрямо традиционните крила.

Тъй като крилото може да се нагажда спрямо конкретните характеристики на всеки етап от полета (излитане, кацане и прочее), то работи по-ефективно спрямо традиционните си събратя, тъй като те не се създадени да изменят позицията си в различните етапи на даден полет.

По думите на инженера от НАСА Николас Крамър изобретението позволява крилата да се нагаждат спрямо превозваните товари и ъгъла на натиск.

Частите на крилото са разположени в решетъчна структура, която създава голяма площ празно пространство, покрита с тънък полимерен материал. Комбинирани, материалите и структурата правят крилото твърдо, като подобен на гума полимер (макар и с по-ниска плътност) и лек като аерогел.

Дипломираният студент от MIT Бенджамин Дженет посочва пред MIT News, че крилата демонстрират по-добро представяне спрямо традиционните, което е доказано по време на тест в контролирана среда в съоръженията на НАСА Langley Research Center във Вирджиния.