Милиардерът Джак Ма, който до технологичната криза в Китай, бе най-богатият китаец, в последно време е живеел в Токио. Това стана ясно от информация на The Financial Times, който е собственост на японската медийна компания Nikkei.

Бившият учител по английски език се е укривал в японската столица със семейството си по време на репресиите в Пекин срещу най-големите технологични фирми в страната и нейните най-влиятелни и богати бизнесмени, съобщава The Guardian.

Откакто разкритикува отношението на китайските регулатори към технологичните компании на среща на върха в Шанхай преди две години, Ма поддържа нисък профил. Оттогава насетне той е забелязван изключително рядко. Една от появите му например - 48-секундно онлайн съобщение в началото на миналата година, бе определена от анализатор като “видео със заложници”. Милиардерът бе забелязан и по време на кратко пътуване до Нидерландия. Миналото лято пък неговата 88-метрова суперяхта Zen бе акостирала край испанския остров Майорка.

Джак Ма продължава да избягва родината си и светлините на прожекторите. Позовавайки се на анонимни източници, The Financial Times пише, че от почти шест месеца той живее в Токио със семейството си. Покрай работата отделя време и за удоволствие - например посещава онсен (горещи извори) и ски курорти в японската провинция. Редовно пътува до САЩ и Израел.

Според изчисления в момента състоянието на Ма е намаляло наполовина и възлиза на 21,7 млрд. долара. Заради действията на китайските регулатори, той е ограничил обществените си прояви до минимум. В името на сигурността му почти няма информация за това, което прави. Пътува с личен готвач.

Слух за арест на Джак Ма изтри $26 млрд. от пазарната стойност на AlibabaЗа кратък период от време вчера инвеститори сметнаха, че Джак Ма - основателят на китайския гигант в онлайн търговията Alibaba, се намира от грешната страна на закона

Известен със своята откровеност и ексцентричност, компанията на Ма - Alibaba, се превърна в гръмоотвода в репресиите срещу големите технологични компании в Китай. Неговите думи не се харесаха на президента Си Дзинпин, което доведе до изчезването на Ма от обществената сцена за три месеца. Регулаторите блокираха бизнеса му и дори наредиха на Alibaba да продаде някои от медийните си активи, които включват South China Morning Post в Хонконг, докато правителството предприема мерки срещу нарастващото обществено влияние, държано от разрастващи се технологични конгломерати в страната като Alibaba и Tencent.

Месеци по-късно Alibaba беше глобена с рекордните 2,8 милиарда долара за антиконкурентни практики, което отбеляза края на регулаторните враждебни действия срещу компанията.

В момента ново поколение ръководители защитава технологичните интереси на Ма в Китай. През лятото японската Softbank предприе историческата стъпка. Тя намали своя дял от 23,7% в Alibaba до 14,6%, което прави 34 млрд. долара. Нейният главен изпълнителен директор, Масайоши Сон, който инвестира 20 милиона долара в Alibaba през 2000 г. в, взе решението, след като глобалната разпродажба на технологични акции доведе до рекордни загуби за конгломерата.

Потърсена за коментар, Alibaba запазва мълчание по темата.