Израелска енергийна компания обяви сделка на стойност 15 млрд. долара за износ на природен газ за Египет. Този ход издава засилване на стратегическите връзки между двете страни, както и амбицията на Кайро да стане енергиен хъб в региона, пише Financial Times.

Израелският министър на енергетиката Ювал Щайнц приветства новината, наричайки я най-значимата сделка с Египет след мирното споразумение между двете страни от 1979 г.

В резултат на сделката, израелската енергийна фирма Delek Group ще доставя 64 млрд. кубични метра газ през следващото десетилетие на Dolphinus Holdings, частна египетска компания.

Delek е партньор с базираната в Тексас, САЩ - Noble Group, за разработване на израелските газови находища Tamar и Leviathan, които дават надежда за укрепване на енергийната сигурност на страната, превръщайки я в държава износител на газ.

Йоси Абу, изпълнителен директор на Delek Drilling, посочва, че очаква по-голямата част от газа по сделката да се използва на вътрешния пазар в Египет. Според него, тази сделка проправя път за бъдещи кооперации в енергийния сектор.

Египет разполага с големи съоръжения за втечняване на газ, разположени на Средиземно море. Революцията в страната през 2011 г. обаче намали драстично добива на газ, като понастоящем съоръженията стоят празни.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху посочи, че много хора не са вярвали в потенциала на газа, добавяйки, че сделката ще донесе на държавната хазна данъчни приходи за милиарди.

„Това е радостен ден“, казва Нетаняху, добавяйки, че сделката ще „заздрави нашата икономика и ще засили регионалните връзки“.

Египет и Израел засилиха връзките си по отношение на сигурността, откакто президент на страната стана Абдел Фатах ал-Сиси, след преврата от 2013 г., които отне властта на избрания президент с ислямистки възгледи.

Двете страни имат общо интереси относно сломяването на силите на така наречената „Ислямска държава“, които се намират в близост до Ивицата Газа.

Въпреки това, много египтяни виждат Израел като враг, като представител на местната власт посочва, че сделката е повече търговски акт, отколкото политическо споразумение.

Сделката не посочва стартова дата, като двете компании не осигуряват детайли как точно ще се доставя газът до Dolphinus Holdings. Според презентацията, разпространена от двете компании обаче, става ясно, че ще се използва стара тръба, по която в миналото Египет е изнасял газ за Израел.

Предвижда се разширяване на инфраструктурата с цел доставка на газ от Leviathan, предназначен за продажба в Йордания.

Вносът на газ от Израел ще утоли енергийния апетит на Египет, където около 70% от местното електричество се генерира на база газ.

В дългосрочен план обаче, Египет иска да се превърне в енергиен хъб. Страната планира да приема газ от Израел и Кипър, след което да го транспортира към Европа или Азия.

Газът може да бъде доставян директно към Европа чрез връзка с Гърция или Турция (а защо не и през България, бел. ред.).