Премиерът на Израел Бенямин Натаняху призова световната общественост във вторник да приведе в действие „осакатяващи" санкции срещу Иран, с които да прекъснат развитието на ядрената му програма, пише РИА Новости.

Призивът на Натаняху, който за пореден път обвини Иран в опитите му да разполага с ядрено оръжие, прозвуча в деня, когато иранските власти обявиха началото на дообогатяване на уран на своя територия.

„Днес от световната общественост се изискват решителни действия. Това не означават умерени санкции, а санкции за осакатяване и те трябва да се приемат сега", каза премиерът, в изказване пред посланици на страни от ЕС.

Главата на Организацията за атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи потвърди във вторник началото на действията по обогатяване на урана до ниво 20%. Според него иранските учени са построили каскада от 164 центрофуги, които могат ежемесечно да произвеждат от 3-5 кг. дообогатен уран за нуждите на техеранския изследователски реактор.

Действията на Иран, които са в разрез с предложението на МААЕ да изнесе работата по обогатяването на урана извън своята територия, станаха предмет на критика от страна на световната общественост, в т.ч. и на Русия.

Същевременно стана ясно, че партньорите в „шесторката" (САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия) ще изготвят нови санкции срещу Иран в най-скоро време. Това обяви президентът на САЩ Барак Обама на брифинг в Белия дом.

„В рамките на няколко седмици САЩ и съюзниците могат да изготвят сериозен режим на санкции", каза Обама, който се появи неочаквано пред журналисти, които на свой ред очакваха да видят само официалния говорител на Белия дом Робърт Гибс.

Според президента преговорите се водят на бързи обороти. Той обърна внимание, че позициите на страните спрямо Иран започват да се сближават, като подчерта Русия.

„Радвам се, че Русия иска да върви напред по този въпрос", посочи Обама.

Решението на Техеран да започне самостоятелно обогатяване на уран до 20% води до нарастване на дефицита на доверие към иранската ядрена програма, съобщи във вторник Франс Прес, позовавайки се на заявление на върховния представител на ЕС по въпросите на международните отношения и политика за сигурност Катрин Аштън.

„Обогатяването на урана до ниво 20% увеличава дефицита на доверие към характера на ядрената програма на Иран", каза Аштън.

„Европейският съюз продължава да разглежда всички аспекти на иранското ядрено досие на основата на двоен подход и е готов да приеме необходимите мерки в подкрепа на процеса на Съвета за сигурност на ООН", цитира агенцията представителя на ЕС.

САЩ и редица други западни страни обвиняват Иран в разработката на ядрено оръжие под прикритието на програма за мирен атом. Съветът за сигурност на ООН прие няколко резолюции и наложи санкции на Иран, като изиска от Ислямската република да се откаже от намеренията си да обогатява уран.

Техеран отрича всички обвинения, като заявява, че ядрената му програма е насочена изключително да задоволи енергийните си потребности.