Стартиращи компании, базирани в Израел, са набрали над 600 млн. долара чрез процедури по първично предлагане на дигитални активи (ICO) през първите 9 месеца на тази година, сочи доклад, цитиран от CoinDesk.

Компанията за анализи One Alpha разглежда операциите на 140 активни блокчейн компании, основани в Израел, като разкрива, че заедно с другите форми на финансиране, всички общо са набрали инвестиции за 1.3 млрд. долара през тази година.

„Над 60% от компаниите и 88% от средствата са свързани с ICO процедури”, се посочва в доклада.

Така излиза, че финансирането чрез ICO изпреварва инвестициите, идващи по други канали, поне в Израел.

Набраните над 600 млн. долара представляват ръст спрямо сумата, набрана през 2017 г., когато израелските компании получиха 586 млн. долара от по-малко над 20 процедури по продажба на дигитални активи в рамките на периода.

Янив Фелдман, изпълнителен директор на One Alpha, коментира, че данните говорят за силата на блокчейн екосистемата в Израел.

„Израелците са по-малко от 0.1% от световното население, но оформят от 3 до 5% от глобалното финансиране чрез ICO, което определено показва, че Израел е сред най-важните по отншение на блокчейн иновациите”, казва той.

10 години биткойн: Устоя ли на хайпа блокчейн технологията?Има ли бъдеще блокчейн технологията или е просто поредният балон?


Регулацията на криптовалутите е на дневна тема в Израел, като се говори за облагане с данъци на ICO процедурите. Местните финансови регулатори напомнят, че трябва да се прави разлика между стандартните активи и дигиталните такива.

Според Фелдман, Израел няма интерес да бъде благоприятна среда за крипто бизнесите, подобно на Малта или Гибралтар.

Той прогнозира, че регулацията ще бъде в посока подкрепа на местните компании, като властите навярно ще гледат какво правят колегите им в САЩ, като пример, който може да се наложи и на местно ниво.