Около 48 тона сребро бяха извадени на повърхността от кораб край бреговете на Ирландия, потънал в Атлантическия океан през Втората световна война. Кюлчетата се намираха на 5 км дълбочина, съобщава ИТАР-ТАСС.

Този товар е най-големият в историята на корабите, които стоят на дъното на Атлантическия океан.

През 1941 г. параходът „Херсоп“ се отправя от Калкута за Ливърпул, натоварен с чугун, сребро и чай, но се отклонява от основната група и е потопен от германска подводница. На борда му има най-малко 220 т сребро.

Компанията „Одисей марин експлорейшън“, която проведе издирването, има право на 80% от намерения товар, макар че индийски историци оспорват принадлежността на стоката.

За „Одисей“, която независимо от успехите си досега, се намира в сложно финансово положение, операцията може да се превърне в огромна печалба. Тя ще прибере най-малко 4.6 млн. тройунции, цената на което е не по-малко от 150 млн. долара.

Междувременно индийски историци заявиха, че огромният товар сребро е можело да бъде използван за овладяване на инфлацията през 40-те години в самата Индия. Огромната инфлация става причина за масовия глад в Бенгалия, отнел живота на милиони. Историците настояват среброто да бъде върнато на страната като компенсация.