Либийският лидер Муамар Кадафи прикани вчера Русия, Китай и Индия да инвестират в либийския петролен сектор, съобщи Ройтерс, позовавайки се на либийската държавна телевизия. Според телевизията призивът е бил отправен от Кадафи по време на разговори с посланиците на трите страни. В информацията на ИТАР-ТАСС за същия призив се отбелязва обаче, че не е ясно кога точно се е състояла въпросната среща.

Износът на либийски петрол бе сериозно нарушен от сраженията, от липсата на персонал, от международните санкции и отказа на международни банки да финансират сделки след избухването на кървавото въстание. Цената на суровия петрол спадна с повече от долар на барел, след като силите на Кадафи си върнаха в събота и неделя контрола върху част от територията, която бяха превзели бунтовниците:

"Терористичните групи, подложени на атаки, бягат. Ние освободихме Зауия, ал Укайла, Рас Лануф, Брега и армията настъпва, за да прочисти останалите региони", заяви полковник Хусеин, говорител на армията, на пресконференция в Триполи. "Тази вечер или утре ще имате новини", добави той, обръщайки се към журналистите.

При превземането на Рас Лануф е възникнал пожар в една от най-големите либийски рафинерии. Ръководителят на Либийската национална петролна корпорация Шукри Ганим, който де факто е министър на петрола, заяви днес, че е поискал от италианския петролен гигант Ени (Eni SpA) помощ при потушаването на пожара.

Либийските въоръжени сили, верни на Муамар Кадафи, са превзели и "прочистили от въоръжени банди" и петролния град Брега в източната част на Либия. Превземането на Брега, където има голяма електроцентрала, означава сериозни проблеми за населението в източните региони, контролирани от Преходния национален съвет. Неговият лидер Мустафа Абдел Джалил призна, че въстаниците имат спешна нужда от оръжие. По неговите думи, в момента на фронта се сражават едва 30 процента от доброволците, пожелали да бранят свободна Либия, добавя

Настъплението на войските на режима срещу град Мисурата е осуетено. На страната на въстаниците неочаквано минал командир от елитната бригада, командвана от Камис - син на Муамар Кадафи. Така защитниците на Мисурата успели да отблъснат танкова колона, насочила се към центъра на града. Тристахилядният град на 200 км от Триполи остава единствено огнище на съпротивата в Западна Либия. Синът на Кадафи Сейф ал Ислам обеща в близките часове законната власт в града да бъде възстановена, посочва агенцията.

Според някои играчи от сектора и анализатори на Либия може да й е необходима цяла година, за да възстанови нивата си от преди бунта, когато на ден произвеждаше 1.6 млн. барела, отбелязва Ройтерс. Русия и Китай, които имат право на вето в Съвета за сигурност на ООН, досега се обявяваха против налагането на забранена за полети зона над Либия.

Днес във френската столица Париж ще се проведе среща на Г8, посветена на либийската криза. Външните министри на осемте най-силни икономики в света ще разговарят за положението в Либия и възможните мерки за справяне със ситуацията. Очаква се в Париж държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън да разговаря с представители на либийската опозиция. Срещата се извършва на фона на разногласията относно чуждестранната военна намеса в размирната страна.

Източник: БТА, БНР, Фокус