Раздялата на една от най-заможните двойки в света - Бил и Мелинда Гейтс, повдигна дебата за това какви ще са ефектите върху тяхната благотворителна дейност.

Оказва се, че в момента най-богатите хора на планетата даряват пари с невиждани темпове, пише Bloomberg.

Благотворителната фондация на Бил и Мелинда Гейтс е една от най-влиятелните в света с активи от над 50 милиарда долара.

След като се разведе със с Джеф Безос през 2019 г., Макензи Скот раздаде над 6 милиарда долара на различни благотворителни организации. Бившият ѝ съпруг пък обеща да дари 10 милиарда долара на Фонда за Земята - инициатива, насочена към борбата с климатичните промени.

В същото време личните богатства и на двамата растат с още по-бързи темпове, като увеличението на активите им в последните години далеч надхвърля сумите, дарени от тях за различни филантропски каузи.

Дори и "новаците" в милиардерския списък правят рекордно щедри дарения, пише още Bloomberg. Един от създателите на криптовалутата етериум Виталик Бутерин дари 1 милиард долара на индийски фонд за борба с COVID-19. Дарението беше под формата на криптовалути Shiba Inu.

По време на пандемията от COVID-19 обаче финансовата "пропаст" между свръхбогатите и останалите хора на планетата се задълбочи значително, което за пореден път повдигна дебата за значението и ролята на филантропите.

"Милиардерите дарители винаги са обект на много силно внимание и почит, но всъщност те заслужават и доста по-сериозен контрол и изисквания за отчетност. Все повече хора подозират, че богаташите, които разполагат с милиарди, всъщност нямат особено голям интерес да разрешават световните проблеми", смята Линзи Макгой от Центъра за икономическа социология и иновации към университета в Есекс.

До голяма степен днешната представа за филантропите се дължи на съвместната дарителска инициатива на семейство Гейтс и американския милирадер Уорън Бъфет през 2010 г. Тримата обещаха да раздадат за благотворителност по-голямата част от личните си активи - приживе или посмъртно. Тогава те призоваха и останалата част от световния елит да направи същото.

Този "обет за даряване" обаче няма никакъв задължителен характер. Той е просто една публична морална заявка, а всеки, който е заявил, че ще дари определена сума пари за дадена кауза, винаги може да си промени мнението, без дори да е необходимо да съобщава за това свое решение.

Една от най-богатите жени в света дари още 2.7 млрд. долараВъпреки това бившата съпруга на Джеф Безос остава в топ 25 на най-богатите хора в света

От друга страна, изборът на инициативи, които да бъдат подкрепени, невинаги е лесен. Някои от милиардерите дори се допитаха до социалните мрежи по този въпрос.

Основателят на Tesla Илон Мъск, например, потърси идеи от потребителите в Twitter как да дари своето състояние в размер на 172 милиарда долара. Нещо подобно направи и Джеф Безос.

Макензи Скот пък възприе малко по-различен подход в управлението на личните си активи. Тя разпредели даренията си в стотици по-малки фондове и организации, които често остават пренебрегнати от големите филантропи. Тя обеща, че ще бъде много внимателна в разпределянето на средствата, но в същото време няма изобщо да се бави в "изпразването на сейфа си".

Много от най-богатите хора на планетата отпускат средства на създадени от самите тях фондации, които след това преценяват конкретно към какви проекти да бъдат насочени даренията.

През 2019 г. индийският технологичен магнат Азим Премджи пое ангажимент да финансира благотворителната си фондация със 7.5 милиарда долара под формата на акции на неговата компания. Миналата година съоснователят на Nike Фил Найт пък дари 900 милиона долара на собствената си фондация и още 300 милиона долара на университета, който е завършил.

Бившият изпълнителен директор на Google Ерик Шмит и неговата съпруга Уенди отпуснаха дарение от 150 милиона долара за изследвания в областта на биологията и изкуствения интелект.

Някои супербогаташи се насочват към алтернативни финансови структури, наречени фондове под донорско управление (от англ. - "donor-advised funds"). Това им позволява да обявят размера на своите дарения, така че да се възползват от данъчните облекчения, но да преценят на по-късен етап какви са конкретните инициативи, които ще подкрепят.

Със сигурност милиардерите ще продължат да "лъскат" своята репутация, използвайки дарителската си дейност.

Бил Гейтс е доказателство за това, че този механизъм работи безупречно - в последното десетилетие той успя да се превърне в очите на широката публика от безмилостен мениджър на една от най-влиятелните технологични компании в добродушен възрастен филантроп, който иска да реши глобалните проблеми.