Мануел Мурело се оставя да бъде връхлетян от спомени, приминавайки по улиците на готическия квартал на Барселона, докато се подпира на бастуна си – детските игри, празниците със съседите, традиционните барове. Всичко е изчезнало.

Днес туристите се лутат в лабиринта от улици, следвайки указанията на карти, или се придвижват с много модерните напоследък електрически сегуей. Сезонните наеми процъфтяват, а местните жители се местят в предградията, пише френският вестник
Le Figaro.

Мануел, който пристигнал в Галисия през 1962 г., трябвало да се премести извън Барселона през ноември. Апартаментът, в който живеел под наем от 25 години, бил продаден на инвеститор. Дотогава той плащал 500 евро на месец и не бил особено доволен, че трябва да се премести.

„Тук беше моят квартал, имах всичко – приятели, магазини. Тук се ожених, децата ми са родени тук и мислех, че ще умра тук“, споделя 76-годишният Мануел с насълзени очи зад дебелите си кръгли очила.

Население, което не спира да намалява

Населението в квартала не спира да намалява. През 2015 г. там живеят не повече от 15 624 души спрямо 27 470 през 2006 г. 63% от тях са „плаващи“ жители, т.е. хора, които живеят временно под наем.

В същото време, според сайта за недвижими имоти
Idealista, който е номер едно в Испания, цената на квадратен метър в квартала се е повишила от 14.4 на 19 евро.

Жителите на готическия квартал на Барселона, както и на Мадрид, Париж, Лондон, Амстердам, на Стария град в Лисабон, са недоволни от спекулантите в областта на недвижимите имоти и от туризма, стимулиран от платформите за сезонни наеми.

„Това не е джентрификация, при която едно население е заменено с друго по-заможно. Не, това е исторически център, който се опразва“, възмущава се Гала Пин, общински съветник в квартала в центъра на града.

Центровете на градовете са замислени като машини за печелене на пари, а хората от народа са изтласкани към периферията“, казва испанският социолог Даниел Сорандо, съавтор на книгата „Първо завзехме Манхатън“. Мадрид и Барселона смятат да организират голяма международна конференция по темата през есента.

В Париж разтревожените местни жители от Четвърти район, където се намират остров Сен Луи и Нотр дам, организираха през март конференция, в сътрудничество с кметството, за „невидимото опустяване“ на центровете заради сезонните наеми.

Кметството в Париж разкритикува в началото на годината загубата на 20 000 жилища за пет години, свързана с увеличаването на туристическите жилища. Този феномен допринася за повишаването на цените и намаляването на населението, казва Иън Броса, който отговаря за жилищното настаняване.

В Амстердам банка ING пресметна, че сезонните наеми са донесли на собствениците приходи от 350 евро на месец, което е довело до увеличаване на цените, обяснява авторът на изследването Сене Янсен.

За да преобърнат тенденцията, Париж, Лондон и Амстердам опитват да наложат ограничение на продължителността на наема и регистриране, което позволява контролирането им. В Берлин от 2016 г. вече не е разрешено наемането само на една стая в жилище, а само на цялото жилище.

Барселона, ръководена от бившия активист за право на жилище Ада Колау, избра по-строгия път, като наложи през 2016 г. глоба от 600 000 евро на платформите AirBnB и Homeaway, като ги обвини, че отдават апартаменти под наем без туристическия лиценз, изискван от властите в града.

AirBnB в Испания обаче счита, че проблемите с жилищното настаняване са съществували от повече време.

В Стария град, например, „има три пъти повече празни жилища (които не се предлагат за наемане) от обявите за цели жилища в AirBnB”, казва директорът на отдел комуникации за Испания Андреу Кастейано.

Съществуват оскъдни данни за влиянието на сезонните наеми върху цените на жилищата. Според Даян Койл, преподавател по икономика в университета в Манчестър и автор на доклад по темата, първоначалната липса на жилища често се подценява.

Но много специалисти са на мнение, че въздействието на сезонните наеми върху вече пренаселените централни части на градовете е значително.

30 милиона посетители в Барселона на година

Градът на Гауди изглежда особено засегнат от увеличаването на цените заради засиления интерес от туристите - средно 30 милиона туристи на година, и повишената рентабилност, която привлича спекуланти в областта на недвижимите имоти, според специалисти в сектора.

Серхи Леива от агенцията за недвижими имоти MK Premium подчертава, че половината от клиентите му са чужденци, които търсят второ жилище или добра инвестиция в сезонен наем.

За хората, които остават в „застрашените“ квартали, животът е сложен – улиците са препълнени, а традиционната търговия изчезва. В Испания и цяла Европа се организират протести. Жителите на квартал Lavapiés в Мадрид протестираха през април с куфарите си на колела.

„Ако не бъдете прогонени от високата цена, ежедневното напрежение ще ви накара да си тръгнете“, споделя в Барселона 27-годишният Марти Кусо и допълва, че последен от приятелите си е останал да живее все още в готическия квартал.

Това води до градове без жители, до мъртви квартали“, казва Сокоро Перес, доктор по география в Барселона. „Градовете се превръщат в „клъстери“ за забавление и консумация, в туристически фаст фууд“, допълва тя.

"Заради липсата на съседи усещането за принадлежност към общността се губи, общественото пространство не се уважава, а политическата власт губи влияние на местно ниво, тъй като градските избиратели стават все по-малко“, отбелязва Перес.

Търговията в Стария град вече е съсредоточена в магазините за наем на колела, в сувенирните магазини, шикозните ресторанти. От старите магазини са останали само една хлебарница и една кръчма.

„Ние сме последният бастион“, обобщава Анна Перес, дъщеря на създателите на кръчмата.