Aмериканецът Джоко Уилинк e бивш военноморски тюлен, който в момента е автор и сътрудник на Business Insider. Наскоро той бе запитан в Twitter как би се справил със севернокорейската криза. Уилинк предостави неочаквано решение, което, според някои експерти, би могло и да проработи.

Предложението на Уилинк не включва някакви тайни специални операции или военни ходове. Вместо бомби, Улинк предлага САЩ да пуснат телефони iPhone над Северна Корея.

"Спуснете им 25 млн. iPhone-а и позиционирайте над страната сателити с безплатен безжичен интерент," пише Уилинк в Twitter.

Предложението, само по себе си, е странно и пресилено, но Юн Сун, експерт по Северна Корея в Stimson Center, казва, че основната концепция би проработила.

"Ким Чен-ун разбира, че веднага щом обществото се отвори и севернокорейският народ разбере какво изпуска, режимът му става неустойчив и ще бъде свален," казва Сун пред Business Insider.

По тази причина управляващите в Северна Корея силно биха се противопоставили на каквити и да било мерки, наподобяващи предложенито на Уилинк.

Сун посочва, че когато в миналото Южна Корея е пускала балони, разпространяващи листовки и DVD-та над Северна Корея, режимът на Ким е отговарял по военному, усещайки слабостта си спрямо тези проспериращи либерални държави.

По тази причина Северна Корея ще откаже дори и безплатни телефони iPhone за цялото население, за което се смята, че е около 25.2 милиона души.

Подобна мярка, според Сун, също така би изложила Запада на критики, затова, че е "възнаградил ядрена диктатура", за която "се знае, че е извършила огромни нарушения на човешките права спрямо своя народ."

И тъй като в Северна Корея режимът на Ким е преди всичко, всяка една инвестиция или помощ "би била използвана първо и основно от правителството," казва Сун.

"Ще трябва да преглътнем последиците от това, че от инвестиция в размер на 100 долара, например, може би 10 долара ще достигнат до народа", добавя той

Северна Корея строго наказва обикновените граждани, които следят южнокорейски медии, така че има добра причина да се смята, че осигуряването на интернет достъп или електронни устройства на севернокорейците може да доведе до смъртни случаи.

Чисто практически обаче, САЩ има няколко опции. Война със Северна Корея може да даде началото на ядрен конфликт или да доведе до по-дългосрочен риск по отношение на разпространението на оръжия.

"Те няма да премахнат ядрените си оръжия, докато режимът не се промени и обществото не се промени," казва Сун. "Този подход може да е по-дългият маршрут, но за него има надежда да успее."