Когато японското правителство предоставя на шофьора на автобус от Токио Кейки Намбу и неговата съпруга Такако по 870 долара за всяко от деветте им деца, те използват парите точно както властите са се опасявали, че ще го направят – плащат вноски по ипотека вместо да пазаруват.

Този тип финансово благоразумие помага на японските домакинства да натрупат през годините невероятните 17 трлн. долара активи, като повечето от половината от тази сума е под формата на спестявания.

Това обаче е и едно главоболие за управляващите, които изпитват затруднения с повишаването на потреблението и стимулирането на замиращата икономика.

Правителството на премиера Фумио Кишида изплати близо 17 млрд. долара в брой под формата на стимули на домакинствата. За разлика от стимулите в САЩ обаче, които повишиха потребителските разходи, ефектът в Япония беше ограничен, тъй като японските домакинства са по-склонни да спестяват парите или да погасяват задължения, както прави семейство Намбу.

Това очертава един постоянен проблем в третата най-голяма икономика в света, където публичният дълг вече надхвърля повече от два пъти размера на БВП.

"Ако заплатата на татко остава същата, но цените продължават да се покачват, всичко, което можем да направим, е да го помолим да работи колкото се може повече и по-добре," казва пред Ройтерс 39-годишната Такако.

Шест японски тайни за дълголетиеПроведено в Япония скорошно изследване търси причините за дълголетието на най-старите японци

Нейният съпруг заработва около 44 000 долара годишно, като сумата включва и бонус, който се изплаща два пъти в годината, но който компаниите спират, когато времената са трудни. В крайна сметка, парите от стимулите просто компенсират този недостиг, казва Кейки.

Децата на семейство Намбу са на възраст от по-малко от година до 17 години. Децата пият само вода и мляко, но семейството консумира около пет литра мляко на ден. Кейки следи за това децата да се къпят бързо, за да може сметката за водата да е по-ниска.

По отношение на големината семейство Намбу е далече от типичното японско семейство, което се е свило средно до 2.21 души в края на 2020 г. от 2.82 души през 1995 г. В Токио средният брой членове в семейство е дори още по-малък - 1.92.

Пестеливостта обаче е често срещана.

Частното потребление допринася с повече от половината към БВП на Япония.

Много домакинства обаче харчат само 10% от предоставените им стимули и спестяват останалите, казва Коя Миямае, старши икономист в SMBC Nikko Securities. Икономическата несигурност ограничава потреблението, а повишението в броя на случаите на омикрон също възпира хората да харчат средства.

Икономистът Хидео Кумано от Dai-ichi Life Research Institute смята, че около 75% от предоставени стимули ще се превърнат в спестявания, като този процент може и да е по-висок, ако родителите решат да заделят повече средства за образованието на децата си.

Опасенията, че парите ще се превърнат в спестявания, накара някои общини да изплащат половината от стимулите под формата на ваучери. Токио не беше една от тях.

При отделни плащания към всички жители на Япония на по-ранен етап от пандемията около 27% от парите са похарчени, сочи проучване на Mitsubishi Research Institute от юли 2020 г.

Семейство Намбу получава общо около 8 700 долара при този кръг на стимулиране – по 100 000 йени (870 долара) на дете и още едно еднократно плащане от правителството.

Те първоначално обмисляли идеята да пътуват и да отседнат в хотел, но в крайна сметка пестеливостта надделяла, въпреки че похарчили около 210 долара за суши и сладолед.

Те също така ще използват част от парите, за да купят раница и дрехи за спортуване на 6-годишния Кейфу, който тръгва на училище през април.

Дрехите за спорт, които децата в семейството ползвали, били прекалено износени, след като минали през шест от неговите братя и сестри.