Как горските пожари на остров Мауи влошиха жилищната криза на Хаваите

6531
Как горските пожари на остров Мауи влошиха жилищната криза на Хаваите

© Getty Images / Дим се издига над останките в Лахайна след опустошителния пожар

Седмица след като горските пожари опустошиха крайбрежния град Лахайна, хиляди жители на остров Мауи са настанени във временни убежища, хотелски стаи и жилища под наем за неизвестен период от време. Тече продължителен процес на възстановяване, пише Business Insider.  
 
Според властите бедствието е унищожило над 3000 сгради и убило поне 106 души, превръщайки се в най-смъртоносното в САЩ за последните над 100 години.
 
В момента общността е фокусирана върху издирването на още пострадали и оказването на помощ на оцелелите, но нараства тревогата как Лахайна ще бъде възстановена, за да се избегне и без друго тежката жилищна криза на острова. 
 
Въпреки че устойчивостта е термин, свързван най-често с околната среда, опасенията на жителите на Мауи – мнозина произхождащи от семейства, заселили се на острова преди десетилетия, ни напомнят колко важно е за изграждането на една устойчива общност идните поколения да продължат да живеят на Хавайските острови. 
 
През последните дни местни, потресени от трагедията, споделят в социалните мрежи и пред медии, че строителни предприемачи имат интерес да закупят земята им. Според проучване Хаваите са най-скъпият щат за живеене, а един средностатистически дом на остров Мауи струва 1 милион долара. 
 
Това означава, че туземните хавайци и дългогодишните жители на Лахайна – първата столица на Кралство Хаваи, не могат да си позволят да купят имот заради „никнещите“ луксозни комплекси и ваканционни къщи, които „обуржоазяват“ района. 
 
На пресконференция през изминалата седмица губернаторът на Хаваи Джош Грийн отговори на тези опасения. Той сподели, че е обсъдил с главния прокурор мораториум върху продажбата на увредени от огнената стихия имоти. По думите му ще мине много време преди каквото и да било да бъде изградено в Лахайна, а желаещите да „откраднат“ земя от местните с цел строителство биха допуснали голяма грешка. 
 
 
През годините Стерлинг Хига се е сбогувал с много приятели, напуснали Хаваи в търсене на повече възможности и достъпни жилища. От 2015 година насам населението на щата се е свило с десетки хиляди. 
 
Хига е изпълнителен директор на Housing Hawaii’s Future – неправителствена организация от млади местни, които се борят с дефицита на жилища. Пред Insider той споделя, че проблемът се корени в голямото търсене и недостига на ново строителство заради високите регулаторни разходи и политиката на зониране, които облагодетелстват богатите. 
 
„Други градове в Съединените щати започнаха да осъзнават, че тези политики са основани на расизъм“, казва Хига. „На Хаваи обаче все още имаме изключително ограничаващо зониране, което дава предимство на заможните и прави трудно, ако не и невъзможно, за обикновените хора да имат собствен дом“, добавя той. 
 
Хига и семейството му живеят под наем в Хайку, на северния бряг на Мауи, който бе пощаден от пожарите. Той е част и от работна група, свикана от губернатора през юли, след като местните власти обявиха дефицита на достъпни жилища на Хаваи за критичен проблем. 
 
В момента жителите на Мауи все още са в шок и страдат по загиналите си близки и приятели, обяснява Хига. Но когато Лахайна отново насочи поглед към бъдещето, хората ще искат прозрачност и отчетност от своите представители на местно, щатско и федерално ниво. 
 
„Ако искаме устойчиво бъдеще, в което четирите ми деца да останат тук, трябва да се уверим, че има достатъчно жилища на достъпни цени“, категоричен е Хига. 

Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg