Канадската икономика успя да избегне забавянето, което споходи повечето развити индустриални държави в края на миналата година. А основната причина за по-доброто ѝ представяне се дължи да имиграционната политика, пише The Wall Street Journal.

В дългосрочен план икономическият растеж се крепи на два основни стълба - разширяването на работната сила и увеличаването на продуктивността (производството за единица изработено време). Когато повече хора са заети, те произвеждат повече стоки и услуги, получават по-високи доходи и харчат повече, създавайки търсене на нови продукти, а оттам и нова заетост и т.н.

Канада в последните години успява да се възползва основно от първия "двигател", привличайки все повече хора в работната сила, въпреки че продуктивността се запазва без промяна.

Само през 2019 година общата работна сила на страната е нараснала с 2%, по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, с което изпреварва Съединените щати и Япония. Основната част от този ръст идва от увеличаването на общото население, което, от своя страна, се дължи най-вече на имиграцията, генерираща 80% от общото нарастване.

Това разширяване на заетостта води след себе си и до повишение на търсенето, както и до ускоряване на ръста на имотния пазар, който започна през втората половина на миналата година. Всичко това помага на Кадана да превъзмогне спада във външнотърговския оборот, забавянето на инвестициите и "охлаждането" на глобалната икономика.

"Без имиграционния бум канадската икономика щеше да понесе сериозни удари. В момента тя не е основният, а по-скоро единственият двигател на растежа", казва главният икономист на базираната в Торонто консултантска компания Rosenberg Research and Associates Дейвид Розенберг.

Всяка година икономическият растеж се влияе от различни външни фактори. През 2019 г. във фокусът на вниманието бе напрежението в отношенията между САЩ и Китай, което доведе и до забавяне в ръста на глобалния БВП и в свиване на търговията. Федералният резерв на САЩ и някои от останалите водещи централни банки по света отговориха с понижаване на лихвените проценти и други монетарни стимули. Американската икономика получи подкрепа от данъчните облекчения и от увеличаването на държавните разходи.

Канада обаче продължава да разчита на тенденцията на нарастване на населението, чиито темпове са доста по-добри от тези на останалите развити страни. От началото на века жителите ѝ се увеличават средно с 1% годишно, а след като администрацията на премиера Джъстин Трюдо увеличи имиграционните квоти през 2016 година, растежът се ускори до 1.4% за 2018 г. Това е най-високото равнище сред държавите от Г-7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония), по данни на Световната банка.

Официалните данни за 2019 година все още не са публикувани, но предварителните прогнози са за още по-силно нарастване на населението от 1.5% на годишна база.

Може ли епидемията в Китай да засегне световната икономика?Положението е сериозно, като Световната здравна организация нарече ситуацията извънредно положение, което засега засяга само Китай, но има потенциал да се превърне в нещо много по-мащабно.


Към момента в Канада живеят 38 милиона души, като през 2019 година в страната са приети и 340 000 нови имигранти с постоянно местожителство в сравнение с 270 000 през 2015 година. В същото време за миналата година са раздадени и 810 000 разрешителни за пребиваване на чуждестранни студенти в сравнение с 470 000 преди четири години.

Според повечето икономисти именно този приток на работна ръка от чужбина е позволил на северноамериканската държава да постигне ръст на БВП от 1.5% за 2019 година - вторият най-силен в рамките на Г-7 след САЩ. С увеличаването на имиграционните квоти премиерът Трюдо е успял да осигури стимул за икономиката, сравним с евентуално понижение на основния лихвен процент с половин процентен пункт, според оценките на Bank of Nova Scotia, цитирани от WSJ.

За сравнение растежтът на Германия за същия период е едва 0.5%, а средно за еврозоната - 1.2%, по данни на Международния валутен фонд.

Централната банка на Канада запази основния лихвен процент в страната без промяна от октомври 2018 година насам на ниво от 1.75 на сто. Това е най-високата основна лихва в сравнение с останалите развити индустриални държави. Според много анализатори, тази година централните банкери в Отава могат да прибегнат до понижение на лихвите, за да компенсират негативните ефекти от разпространението на коронавируса по света.

Междувременно пазарът на жилища в Канада продължава да печели от притока на нови хора. Цените на имотите в Торонто и Ванкувър започват отново за вървят нагоре, след като временно бяха "охладени" от мерките за ограничаване на рисковите ипотечни кредити през 2018 и 2019 година.

Според експертите, цитирани от WSJ, имиграционната система на Канада печели от това, че дава приоритет на хората, които могат да намерят работа и да я запазят в дългосрочен план. Подборът се базира на различни критерии, сред които образование, езикови умения и наличие на конкретна професионална оферта. Около 60% от всички имигранти в страната се избират по тези показатели. Останалите са бежанци или членове на семействата на хора, които вече имат канадско гражданство.