Тибетският монах Матийо Рикар беше обявен за най-щастливия човек в света, но има едно нещо, което безпокои дори неговия мозък, пише Independent.

Учени обявиха 70-годишния монах за най-щастливия човек на планетата, след като той участва в 12-годишно изследване на медитацията и състраданието в университета в Уисконсин. Но Рикар, който е от Франция и живее в манастир в Непал, разкри пред списание GQ, че смята титлата за „абсурдна“.

„Познавам по-щастливи монаси, наистина, това е абсурдно“, казва будистът, който понякога метидира с дни. Тъй като не успява да се справи с вниманието, последвало публикуването на изследването, той моли Далай лама да се оттегли в уединение. Но духовният му наставник му казва, че светът се нуждае от напътствията му. „Ако те искат да бъдеш най-щастливия човек в света, бъди най-щастливия човек в света“, казва му Далай лама.

За да стигне до заключението, че Рикар е най-щастливият човек в света, неврологът Ричард Дейвидсън поставя 256 сензора върху главата на монаха, докато той медитира. Дейвидсън открива, че мозъкът на Рикар произвежда количество гама вълни, свързвани със съзнанието, вниманието, научаването и паметта, каквото никога до този момент не са описвани в научната литература.

„Сканирането на мозъка показа също прекомерна дейност в левия префронтален кортекс, в сравнение с дясната половина, която му осигурява необичайно големи възможности за изпитване на щастие и намалява склонността му към негативизъм“, пише Дейвидсън.

Въпреки гръмката титла, Рикар пише много за житейската си философия в книги, включително „Алтруизъм“, „По пътя към просветлението“ и „Щастие“. Освен това той публикува няколко фотокниги.

В отговор на въпрос как другите могат да постигнат щастие, Рикар заявява, че милосърдието и алтруизмът са от ключово значение. Тренирането на мозъка чрез радостни мисли в продължение на 15 минути дневно също помага. Науката подкрепя идеите му. Изследване на Дейвидсън установява, че 20 минути медитация могат да накарат човек да се почувства по-щастлив.

Пред GQ Рикар споделя, че от определящо значение е също хората да отстояват себе си пред останалите. „Сравненията са убиецът на щастието“, категоричен е той.