Технология, разработена в Исландия, може скоро да бъде от полза на милиони китайци.

Исландската компания Arctic Green Energy Corporation и китайската държавна фирма Sinopec си осигуриха финансиране в размер на 250 млн. долара от Asian Development Bank за разработването на геотермалните ресурси на Китай.

Кредитът, който бе отпуснат на съвместно предприятие, създадено от двете компании, ще послужи за разработване на източниците на геотермална топлина в населени места намиращи се в близост до Пекин с цел намаляване зависимостта на региона от енергията добавяна чрез въглища.

Проектът може да доведе дори до още по-големи неща.

„Целим да пресъздадем нашата успешна колаборация навсякъде из Азия“, казва Лиу Шилианг, директор в Sinopec, цитиран от CNN.

Геотермалното отопление работи, като природно затоплена вода или гореща пара се извличат от земните недра и се насочват по тръби към жилища и бизнеси.

Геотермални съоръжения генерират 25% от електричеството потребявано в Исландия, като освен това осигуряват отопление за 9 от 10 жилища в малката островна страна, сочат данните на исландското енергийно министерство.

Исландия е известна с големия брой вулкани и гейзери, което прави използването на тези ресурси съвсем естествен процес. Двете компании смятат, че някои части на северен Китай разполагат с голям потенциал за подобни политики.

Китайското правителство от своя страна трескаво търси начини за увеличаване на дела на зелената енергия в страната, за да се намали замърсяването, особено в големите градове.

Проучване, публикувано от School of the Environment към Nanjing University през 2016 година, свързва замърсяването на въздуха с близо 1/3 от всички смъртни случаи в Китай. Хъбей, провинция, която обгражда Пекин, се нарежда сред районите където ситуацията е най-зле.

В най-новия 5-годишен икономически план на Китай, развитието на геотермалните и възобновяемите енергийни източници е заложено като политика, целяща намаляване на замърсяването.

Международната агенция по енергетика посочва, че 58% от енергията използвана в Китай идва от въглища, докато едва 12% се генерира от възобновяеми източници.

Според плана геотермалната енергия ще намали използването на въглища с 50 млн. тона до 2020 година. През миналата година властите завишиха целта до 70 млн. тона, по информация на държавната информационна агенция Xinhua.

Пекин си поставя за цел до 2030 година енергията, генерирана от възобновяеми източници, включително соларни и хидро проекти, да достигне 20% от потреблението.

През миналата 2017 година Китай посочи, че ще инвестира 367 млрд. долара във възобновяеми източници до 2020 година.