За няколко дни в годината, малкият алпийски курорт Давос в Швейцария събира повече милиардери на глава от населението, отколкото където и да е другаде по света, пише Forbes.

Причината за това богаташи от всички краища на света да прииждат с частни самолети и хеликоптери е Световния икономически форум, който се провежда в Давос от около 40 години.

Тази година основната тема бе "светът след икономическата криза".

Списание Forbes проследи най-влиятелните фигури, участвали в събитието:

Лакшми Митал (номер 4 по богатство в света).

Компанията Arcelor Mittal контролира около 10% от световното производство на стомана, но печалбите й в последно време вървят надолу.

Митал беше на конференцията през цялото време, но не участва в дискусиите. Бе забелязан да води разговори с официални лица от Монголия в лобито на хотела. Той е и един от малкото, които не проведоха никакви срещи със стотиците представители на медиите.

Майкъл Дел (номер 40 по богатство в света).

След речта на Владимир Путин, Дел зададе първия въпрос, който бе „Как можем ние, IT секторът, да помогнем на вашата икономика?"

Путин отговори в стил руски патриотизъм: „Нямаме нужда от помощ, не сме инвалиди. Трябва да се помогне на развиващите се държави." Путин подчерта, че Русия има нужда от „равнопоставени партньорства".

Джордж Сорос (номер 97 в списъка в света)

Сорос е редовен и активен участник във форума всяка година. Той изнесе кратка реч по време на обяд с медиите, говори на частни вечери, бе забелязан да води дълъг разговор в лобито на хотела с нобеловия лауреат Джоузеф Щиглиц, даде не едно интервю за журналисти.

На въпрос как се отразява финансовата криза на собствените му милиарди, той отговори, че в годината, в която пазарът е загубил 40% (2008 г.), той самият е приключил на положителна територия.

Повечето коментари, които Сорос направи бяха свързани с глобалната икономическа политика и по-специално с препоръки към САЩ за стабилизиране на банковата система. Той изрази възхищението си от плана на Обама за спасяване на банките.

Миналата година в Давос, Сорос бе сред най-песимистично настроените. Тази година той подчерта, че продължава да смята, че за икономиката ще дойдат още тежки времена.

Рупърт Мърдок (номер 109 в света)

Мърдок бе съпредседател на Форума.

В речта си по време на откриването той каза, че ще бъде необходимо „дълго време" преди световната икономика да се съвземе. Той подчерта, че американците от години живеят над финансовите си възможности и трябва да се променят в това отношение.

Що се отнася до неговия бизнес, като председател на News Corsp, която контролира The Wall Street Journal, Мърдок увери, че изданието ще продължи с практиката си да запазва част от съдържанието си за платен достъп.

Хенри Кравис (номер 178 в света).

Шефът на Kohlberg Kravis Roberts & Co участва в дискусия за глобалната финансова система. В този панел трябваше да участва и Джон Тейн от Merrill Lynch, но той наскоро загуби работата си и съответно поканата за форума.

Кравис изрази мнение, че бонусите за шефовете на банки трябва да бъдат обвързани с представянето на банките в дългосрочен период. Думата „дългосрочен" преобладаваше в изказванията му - той препоръча на компаниите да изчисляват възвращаемостта от инвестициите си в по-далечен от обичайния седемгодишен период.

Ричард Брансън (номер 236 в света).

Брансън се появи на прием в чест на развитието на бизнеса във Великобритания, където разговаря най-дълго с нобеловия лауреат от Бангладеш Мухамад Юнус.

Той каза, че рецесията предоставя на предприемачите необикновени възможности и надълго и нашироко повтаряше, че бизнесът не бива да допуска благотворителните фондации да пострадат от рецесията.