Националната баскетболна асоциация (NBA) беше подложена на натиск заради публикация в Twitter на официално лице от отбора Хюстън Рокетс относно продемократичните протести в Хонконг.

Дарил Мори, генерален мениджър на Рокетс, се извини за публикацията си в Twitter, която бързо беше изтрита през уикенда, но неговата подкрепа за протестите в града, управляван от Китай, разгневи Пекин, китайските фенове и бизнес партньорите в този толкова ключов за NBA пазар.

“Не съм искал туйтът ми да нанесе обида на феновете на Рокетс и приятелите ми в Китай”, написа в социалната мрежа Мори, предава Reuters.

„Просто изразих мисъл, основана на интерпретация на едно сложно събитие “, каза той, добавяйки, че оттогава е чул и обмислил и други гледни точки.

Хюстън Рокетс има огромна фенска маса в Китай, главно поради бившата китайска баскетболна легенда Яо Минг, който беше избран от отбора през 2002 г.

Проблемната публикация в Twitter включва изображение с надпис „Борба за свобода. Застанете до Хонконг.”

Това провокира компанията за спортна екипировка Li-Ning и спонсорът Shanghai Pudong Development Bank (SPD Bank) да прекратят работата си с Рокетс, а мачовете на отбора бяха свалени от програмата на китайската национална телевизия.

Публикацията, в крайна сметка, беше изтрита, като Мори посочи, че неговата гледна точка не представлява позицията на отбора от NBA.

В отделно изявление от NBA посочват, че осъзнават как думите на Мори „дълбоко са обидили много от нашите приятели в Китай”.

„Уважаваме историята и културата на Китай и се надяваме, че спортът и NBA могат да бъдат използвани като обединяваща сила за преодоляване на културните различия и обединяване на хората”, пише в изявлението на NBA.

То пророкира нова порция недоволство, но този път на щатските управляващи, които посочиха, че срамният отговор на баскетболната лига демонстрира как Китай използва икономическата си сила, за да цензурира думите на американците в САЩ.

„Като фен на @HoustonRockets, бях горд да видя @dmorey да адресира репресивните мерки на Китайската комунистическа партия над протестиращите в Хонконг”, написа в Twitter тексаският сенатор Тед Круз. „Сега в преследване на $$, NBA срамно отстъпва”, добавя той.

Други законотворци също нападнаха NBA за прилагането на двойни стандарти, когато става дума за Китай. Напрежението между NBA и управляващите не е от вчера.

Някои играчи от лигата открито критикуват президента на САЩ Доналд Тръмп, като комисарят на лигата Адам Силвър окуражава това, призовавайки играчите да изразяват мнението си по различни въпроси, включително полицейската бруталност и масовите стрелби в САЩ.

„А #NBA, която (правилно) няма никакви проблеми с играчи/служители, критикуващи нашето правителство, сега се извинява за критики към китайското правителство. Това е срамно и непоносимо”, казва конгресменът от Ню Джърси Том Малиновски в Twitter.

Хюстън Рокетс са в Япония, където ще играят контролна среща пред местните фенове срещу друг отбор от NBA Торонто Раптърс. Звездата на отбора Джеймс Хардън коментира, че скандалите нямат никакво влияние върху играта на състезателите.

Дългосрочен проблем

Скандалът с NBA е пореден пример как Китай третира позицията на чуждестранния бизнес относно протестите в Хонконг, които вкараха града в най-тежката му политическа криза от десетилетия насам.

Amazon.com също беше критикувана, след като потребител на китайска социална мрежа откри тениски, продавани чрез щатския сайт, със слоган в подкрепа на протестиращите.

Китайските потребители насочиха гнева си и към марка чай от Тайван, след като компанията призова за солидарност с протеста.

Джоузеф Цай, собственик на отбора от NBA Бруклин Нетс и съосновател на китайския гигант Alibaba Group Holding Ltd, коментира, че „ще отнеме дълго време да се поправят” вредите, нанесени от думите на Мори в Twitter.

През уикенда китайската компания за спортна екипировка Li-Ning също излезе с позиция относно думите на Мори.

„Вече прекратихме кооперацията си с Хюстън Рокетс и продължаваме да изискваме да дадат ясен птговор по този въпрос”, посочиха от бранда чрез платформата Weibo.

Топ 10 на най-високоплатените звезди в NBA за 2019 г.Топ 10 на най-високоплатените звезди от NBA ще изкарат общо 540 млн. долара през тази година от заплати, рекламни договори, участия, лицензионни възнаграждения и медийни сделки

Китайската банка SPD Bank прекрати маркетинговите си дейности с отбора от NBA, а спортният канал на държавната телевизия CCTV обяви, че няма повече да предава мачове на Рокетс.

Китайското консулство в Хюстън също излезе със съобщение, че е „направило строга постъпка към Рокетс, искайки от тях незабавно да коригират грешките и да премахнат всички отрицателни влияния”.

Китайската баскетболна асоциация, чийто президент е бившата звезда на Рокест Яо Минг, обяви, че е прекратила „обмена и кооперацията” с отбора.

Феновете в Китай изразяват гняв в социалните мрежи, като мнозина призовават за бойкот на отбора на Рокетс.

„Гледах Рокест 21 години, но преди всичко друго аз съм китаец”, споделя потребител в социалните мрежи.