Ако на 6 ноември Обама бъде преизбран, той ще трябва да благодари основно на противника си Мит Ромни. През последните дни и седмици Ромни си вкара не един, а няколко автогола, при това от доста трудни позиции.

Антиамерикански протести заливат арабския свят, по телевизията показват разгневени хора, които разкъсват американското знаме, а у дома безработицата вече надхвърля 8 процента.

Човек би си помислил, че се е върнал назад във времето на Джими Картър, когото в Америка сочат като пример за провалил се президент, посочва Deutsche Welle.

Ако на 6 ноември Барак Обама бъде преизбран, той ще трябва да благодари основно на своя противник Мит Ромни. През последните дни и седмици Ромни си вкара не един, а няколко автогола, при това от доста трудни позиции.

Последният пример в това отношение е прибързаното му изказване след избухването на антиамериканските протести в Кайро, които той определи като доказателство за слабото управление на президента Обама.

Първо стреля, после се прицелва

В конкретната ситуация Мит Ромни приличаше на човек, който се стреми да натрупа бързо капитал от случилата се катастрофа. Дори в средите на републиканците подобен подход е смятан за неприемлив.

Все още помним как постъпи в подобна ситуация Роналд Рейгън - след неуспешния опит за освобождаването на американските заложници в Иран той не нападна президента Картър, а призова американците към сплотеност.

Обама вероятно ще излезе прав, твърдейки, че Ромни очевидно първо стреля, а чак след това се прицелва. "Един президент не може да си позволи такова нещо", предупреждава Обама.

Мит Ромни реагира така прибързано, защото осъзнава, че времето му изтича. Само 50 дни преди изборите той изостава с 3 до 5 процентни пункта. В щатите Охайо и Колорадо, които са ключови за изхода от надпреварата, Обама изпреварва Ромни с 3%, сочат социологическите проучвания.

Дори по отношение на икономическата политика сегашният президент вече се възприема като по-добрия вариант за Америка.

Поради тази причина Ромни реши да промени стратегията си и да се заеме с теми като положението на средната класа и търговските трикове на китайците.

С това обаче той отново може да си вкара автогол, защото Обама е доста добре запознат с проблемите на средната класа, а по "китайската" проблематика Ромни е много уязвим, тъй като "е сред първенците по изнасяне на работни места в страни като Китай", както вече обяви президентът Обама.

Ветропоказателят

В щаба на републиканците вече си намериха изкупителна жертва за тези провали - главният стратег в щаба на републиканците Стюърт Стивънс се оказа виновен както за несполучливата изява на Клинт Ийстуд на конгреса на републиканците, така и за финалната редакция на речта на Ромни.

По-важно от всичко това е обаче поведението на самия кандидат за президент. И ако не побърза да намери верния подход към обсъжданите в предизборната кампания теми и въпроси, Ромни окончателно ще заприлича на ветропоказател, който се върти според посоката на вятъра.

Въпреки всичко това политическите наблюдатели са на мнение, че Ромни все още има шансове да се наложи. Неговите предизборни стратези залагат сега всичко на една карта: телевизионните дебати с Обама през октомври.