Никому неизвестни в съветско време, днес те представляват руския бизнес елит. Те са тези, които представят страната си в чужбина. Тези наследници на Рокфелер са неприлично богати и толкова разхитителни.

За това как са започнали, разказва руският Forbes.

Да живее кооперацията

Кооперациите стават една от малкото легални възможности за развиване на бизнес още в края на съветския период (разрешени са през 1988 г.). И не случайно двама бивши първенци в списъка на руските олигарси започват именно от тях.

Финансист по образование, Михаил Прохоров открива своята кооперация „Регина" и се захваща с внос на дънки. В последствие влиза в металургията. През 2010 г. той притежава 13.4 млрд. долара.

Роман Абрамович става младши партньор на кооперация „Уют", занимаваща се с производство на гумени играчки през 80-те. През 1992 г. взема 55 цистерни петрол от Ухтинската НПЗ и ги продава в Рига. За сделката започва дело срещу него, но така и не влиза в съда. Днес инвестициите и металургичните и златодобивни предприятия на Абрамович са му донесли 11.2 млрд. долара.

Техническата революция на късния социализъм

В края на 80-те СССР се характеризира от постоянния потребителски дефицит и допотопната си инфраструктура. Затова и непосредствено след началото на прехода вносът на техника се оказва златна мина.

Завърнал се от Казахстан в Русия, Владимир Лисин се захваща с внос на медицинска техника от Италия. Фалира.. Металург по образование, той се включва като трейдър, а после влиза в ръководството на Trans World Group (TWG), която контролира най- големите предприятия за черна и цветна металургия в Русия. Днес неговият бизнес в металургията му е донесъл 15.8 млрд. долара

За разлика от него преводачът от португалски Алексей и авиаторът Дмитрий Ананиеви бързо се ориентират в технологичната среда. За кратко консултанти в съветско-датската Техносерв, те правят собствена фирма, сключват договор с IBM и започват да предлагат системни решения на фирмите по времето, когато конкурентите им едва започват да внасят персонални компютри. Днес IT-секторът, финансите и бизнесът с имоти са им донесли по 1.6 млрд. долара за всеки.

Празните щандове на магазините

След социализма остават полупразните щандове на магазините и невзрачните опаковки. Всичко обаче се променя с либерализацията на цените. Редом с компютърната техника, потребителските стоки стават основа за формиране на капитал.

Тук първи преуспяват предприемачите от Санкт Петербург, начело с Александър Гирда. Той се заема с внос на едро на зеленчуци, замразена риба, млечни продукти. Става един от основателите на веригата супермаркети „Пятьорачка" (Пятерочка). Днес той се е оттеглил от активна работа в бизнеса и се наслаждава на състоянието си от 700 млн. долара.

Знанието е пари

Макар в края на 80-те СССР да запазва научния си потенциал, не са много тези, които се ориентират, че науката може да бъде комерсиализирана. Високотехнологичните продукти изискват повече време и големи средства, за компенсация възнаграждават риска с бързи и големи печалби.

Един от първите, които правят опит в тази насока, е Андрей Рогачев. Метеорологът основава Лаборатория за екологичен контрол (ЛЭК), която се занимава с производство на прибори за измерване на вредни вещества. За да финансира научите си изследвания, прави различни фирми, съдържащи абревиатурата ЛЭК. Днес, макар и напуснал научните среди, той притежава 900 млн. долара.

И още:

Приватизация

Алексей Мордашов, Дмитрий Пумпянский, Андрей Комаров, Андрей Кузяев- все деца на приватизацията на държавната собственост, разбрали навреме реалността и правилата на играта. Повечето постепенно изкупуват контролните пакети, измествайки предишните директори на компаниите във времена, когато този процес едва започва.

Трейдъри

През 90-те години руският трейдър е своеобразно звено между червените директор и пазара. От едната страна е оборотът и опитът на пазара, от друга- инсайдерска информация за предприятия и сектори, определяща една или друга покупка.

Консултанти

Постсъветската епоха носи нови икономически отношения и нови нужди- лобиране, юридически услуги, консултинг, маркетинг. Голяма част от ръководителите на Алфа банк започват именно така.

В началото на 90-те Глеб Фетисов-в последствие директор на Алфа груп, основава първата консултантска компания, подготвяща учредителни докуемнти за регистрация на предприятия. Постепенно бизнесът му се разраства- той създава шест банки, ориентирани към различни бизне-групи. Днес неговото състояние се оценява на 1.6 млрд. долара.

Станете наш почитател във Facebook