Утре са президентските избори в САЩ, в които настоящият президент Барак Обама ще се опита да спечели втори мандат, в конкуренцията на кандидата на Републиканската партия Мит Ромни.

Механизмът на президентските избори в САЩ е малко по-различен. Вижте как протичат те:

Гласуването на президент и вицепрезидент на САЩ е непряко, като гражданите пускат своите бюлетини за определен брой членове на така наречената Избирателна колегия. Тези членове на колегията на свой ред избират директно президента и вицепрезидента на страната.

Президентските избори в САЩ се провеждат на четири години, като първите са били през 1792 г.

Изборният ден неизменно е във вторника между 2 и 8 ноември.

Последните президентски избори в САЩ бяха на 4 ноември 2008 г. През тази година изборите се падат на 6 ноември.

Всеки щат има определен брой членове в Избирателната колегия, който е равен на този на представителите на щата в двете камари на Конгреса.

С ратификацията на 23-та поправка към Конституцията през 1969 г., окръг Колумбия също има представители в Избирателната колегия, които са равни с тези на най-слабо населения щат. Американските територии като Гуам и Пуерто Рик, например, нямат представители в Колегията.

Съгласно Конституцията всеки щат може сам да определя как да бъдат избирани неговите представители в Избирателната колегия. След като бъдат избрани, те могат да гласуват за когото искат. С редки изключения обаче те гласуват за кандидата, за който са обещали, че ще гласуват, а гласовете им се узаконяват от Конгреса в началото на януари. Отделните щати със закон дори предвиждат наказания за тези членове на Избирателната колегия, които не гласуват за кандидатите, за които за поели ангажимент отначало.

За да стане президент, някой от кандидатите трябва да спечели 270 от общо 538-те гласа в Избирателната колегия. През 2008 г. Барак Обама спечели в 28 щата, или общо 365 гласа, докато основният му претендент тогава Джон Макейн имаше 173 гласа от 22 спечелени щата.

С най-голям брой гласове в Колегията са Калифорния (55) и Тексас (34), които на предходните избори гласуваха съответно за Обама и за Макейн.

Президентът Барак Обама влиза в последните часове на кампанията с предимство в надпреварата за 270-те гласа. Надпреварата обаче е много оспорвана най-малко в шест щата, които могат да бъдат спечелени от всеки от двамата кандидати, а дава надежда на републиканеца Мит Ромни, че може да навакса изоставането си.

Според анализ на Associated Press, ако изборите бяха днес Обама щеше да си е осигурил 249 гласа в Избираелната колегия, печелейки 20 щата, в които - Айова, Невада и Пенсилвания и окръг Колумбия.

Ромни пък щеше да спечели 206 гласа, от евентуалната победа в 24 щата, които са твърди републикански или клонят към републиканската партия, в това число и Северна Каролина.

Така за печелене остават 83 гласа в щатите Колорадо, Флорида, Охайо, Ню Хампшир, Вирджиния и Уисконсин. От тях Обама изглежда в по-добра позиция от Ромни в Охайо и Уисконсин, докато Ромни се представя малко по-добре от него или го изравнява във Флорида и Вирджиния.

Ключов за двамата кандидати е така наречения Среден запад и по конкретно щата Охайо. Той предлага 18 гласа в Избирателната колегия и е от основна важност за стратегията на всеки от кандидатите. Това личи и от множеството визити на всеки от тях в щата в последните дни.

Обама има достатъчно предимство и може да остане в Белия дом и без да печели Охайо. Без Охайо обаче крайната победа ще е много трудна за Ромни.

Тези очаквания и преднината на Обама в щата, могат да обяснят защо Ромни се устреми в края на кампанията си към 20-те гласа на щата Пенсилвания, който по принцип клони към Демократическата партия. Той започна да рекламира сериозно в щата и дори включи спирка във Филаделфия във вчерашната си програма, въпреки че този щат е гласувал за кандидата на Демократите във всички избори от 1988 г. насам.

Ромни не отписва Охайо, защото нито един кандидат на Републиканската партия не е печелил изборите, без да спечели в този щат. Ако това не се случи обаче Ромни ще има нужда от категорична победа в останалите спорни щати.

Обама обаче отказва да отстъпи преднината си в Охайо и в последните четири дни освен него посещенията там направиха вицепрезидентът Джо Байдън, първата дама Мишел Обама и Бил Клинтън. Барак Обама планира да завърши кампанията си в Охайо днес с концерт на Брус Спрингстийн.

След като минат изборите Избирателната колегия ще избере формално президент и вицепрезидент на 17 декември, 2012 г. На 3 януари 2013 г. новият Конгрес ще положи клетва, а на 6 януари гласовете на Избирателната колегия ще бъдат формално преброени пред Конгреса.

На 20 януари новият президент полага клетва и неговият мандат започва. Встъпването му в длъжност официално става на следващия ден.