През 90-те години, ако някой мафиот от Маями търсел момичета, оръжия, кокаин, услугите на подпалвач или бияч, се обръщал към Лудвиг “Тарзан” Файнберг.

Здравият като мечка бивш зъболекар, превърнал се в разбойник (който практикувал първото в Съветския съюз и се обучавал за второто в Брайтън бийч), носел постоянно два пистолета със себе си и развивал дейността си от своя стриптийз клуб Porky’s.

Той също така притежавал руския ресторант Бабушка, който бил като магнит за престъпници от неговата родина.

Бивш барман описва Porky’s като “едно от онези места, на което могат да те убият.” Ресторантът Бабушка пък имал толкова лоша слава, че бил оборудван с подслушвателни устройства от ФБР.

Те се притеснявали, че Тарзан и неговите колеги парвенюта в престъпния свят ще обединят усилия с кубинските мафиоти, които вече използвали брутално, кърваво насилие, за да управляват подземния свят на Маями.

Страховете им били съвсем основателни, като се има предвид какво се случва, когато Тарзан се сближава с кубинските престъпници Хуан Алмейда и Нелсън “Тони” Йестер.

Алмейда бил специалист в набавянето на стоки на черния пазар за разполагащите с много пари наркотрафиканти. Той създава специална моторна лодка за 2 млн. долара, която била използвана за трафик на наркотици.

Йестер, който работел с не един и два наркокартела, разработва европейските пазари за колумбийския наркобарон Пабло Ескобар и се укрива през 1990 г., след като са му повдигнати обвинения за трафик на наркотици.

Излязъл наскоро документален филм на име “Операция Одеса” описва как тримата си сътрудничат през 1996 г., за да доставят руска военна подводница на колумбийския наркокартел Кали.

Тарзан, Алмейда и Йестер и преди това били сключвали мултимилионни сделки с колумбийски наркобарони, осигурявайки им мотоциклети и военни хеликоптери Камов 32. Стоките идват от наскоро разпадналия се Съветски съюз - място, където всичко изглежда се продавало на смешно ниски цени.

“Тримата си живеели доста добре. Ако някоя сутрин били гладни, те отлитали с частен самолет до Канкун за обяд,” казва Тилър Ръсел, режисьор на “Операция Одеса.”

“След това отскачали до Венецуела, за да посетят новооткрито казино. Пазарували коли Maserati с хеликоптер, за да може да ги разглеждат отгоре. Имали момичета във всеки град, а човек лесно може да се досети, че вземали и доста наркотици.”

Заявката за подводница, която идва от Йестер от името на картела, не била толкова скандална, колкото звучи.

“ Членовете на картела са добри момчета, а и аз не питах за какво им е подводницата,” споделя Таразн пред New York Post. “Просто се обадих на един приятел, който познаваше един човек и попитах дали може да ни намери подводница. Той бе много сериозен и каза, че ще се заеме. След това моят приятел ми се обади след няколко дни и каза, че има само един въпрос: ‘Подводницата с ракетите ли я искаш или без?’ ”

Тримата избират втората опция.

Въпреки приятелството си, тримата се описват един друг по доста странен начин. Алмейда казва за Таразан “че бил странна птица.” Тарзан определя Алмейда като тип, “който, като изпие две питиета, и започва да се мисли за Тони Монтана.” Йестер пък казва за Тарзан: “Казах си този тип ще създава проблеми.’ Тридесет минути по-късно вече го обожавах.”

След разпадането на Съветския съюз рублата е напълно обезценана и държавните ресурси отивали в ръцете на този, който разполагал с най-много оръжия. Да се сдобие човек с подводница било изненадващо лесно.

“Летях до малък остров до Санкт Петербург, където се срещах с бивш руски адмирал, който ме отведе до военноморската база,” казва Тарзан. “Нямаше нищо необичайно в това. Всеки искаше да прави пари. Надявах се да спечеля 10 млн. долара от сделката.”

Йестер казва на колумбийците, че трябва да платят 35 млн. долара за плавателния съд, въпреки че Тарзан бил свалил цената до 5.5 млн. долара, плюс само 600 долара за екипажа, който да я придвижи до Колумбия. Когато трафикантите казали, че цената е прекалено висока, Йестер им напомнил, че може да транспортира 40 тона кокаин и би се изплатила доста бързо.

Тримата се събират в Русия, а техни снимки на подводницата са изпратени на членове на картела, за да стане ясно, че сделката е реална.

Подводницата била клас Фокстрот с дължина от 91 метра и 10 торпедни апарата (празни в този случай). Тя била дизелова, но можело да бъде преработена, така че да се задвижва от електромотори, за да бъде по-тиха.

Според Йестер, от картела плащат първоначална вноска от 10 млн. долара.

Сделката обаче така и не се осъществява. От агент под прикритие, записи от телефонните разговори на Тарзан и подслушвателните устройства в Бабушка, федералните агенти събират достатъчно информация, за да осуетят продажбата.

През януари 1997 г., след като оставя дъщеря си на училище, Тарзан е арестуван, като срещу него са повдигнати 30 обвинения. Алмейда, който по това време е в Москва и се опитва да сключи нова сделка, без да осъзнава, че тази вече е пропаднала, успява временно да избегне ареста.

Знаеки прекалено добре как ще се развият нещата, Йестер решава да прецака партньорите си и да потегли за Амстердам с първите 10 млн. долара.

Алчността у него обаче надделява. Въпреки че може и да е подозирал, че картелът го търси, той не успял да се сдържи и тръгнал след останалите 25 млн. долара.

Той се обадил на своите хора в картела и си уредил среща в населен район на железопътната гара в Мадрид. Точно преди да се срещнат, той се обадил на човека, с когото трябвало да се срещне и излъгал, че е в конкретно такси.

След като видял как 10 души обграждат и отвличат таксито с нищо неподозиращия пътник на задната седалка, Йестер осъзнал, че останалите милиони няма да бъдат платени.

След като успял да отърве кожата, той започнал да се укрива от картела, Интерпол и щатските власти. Тарзан получава лека присъда. Той свидетелства срещу Алмейда и прекарва 30 месеца в затвора, преди да бъде депортиран в Израел, където семейството му емигрирало през 1999 г.

Благодарение на успешното обжалване на присъдата си, Алмейда излежал само 18 месеца от нея.

Години по-късно Тарзан отново се озовава зад решетките, този път в Панама. Той е освободен оттам през 2016 г. и оттогава направи име като актьор, играещ лоши момчета в гангстерски филми, снимани в Русия, където живее сега.

През януари 2017 г. срещу Алмейда са повдигнати обвинения за трафик на наркотици, а наскоро е осъден на шест години затвор.

Миналата година, докато отивал на сватба, Йестер най-накрая е арестуван в Рим по обвинения, които не са свързани с подводницата. Той в момента е задържан в Италия. За 10-те милиона долара той казва, че не може да повярва колко бързо ги е похарчил.

Що се отнася до това, че Йестер успява да избяга с парите на наркокартела, Тарзан казва, че ако е можел, е щял да направи същото и не изпитва лоши чувства към него.

“Един измамник откраднал от друг измамник; разбира се, че го приемам,” казва той. “Тони е мой приятел и ние винаги ще се обичаме. Следващият път, аз ще открадна от него.”