Роден в Колумбия американец, представящ се за богат саудитски принц, обикалял света, измъквайки милиони долари от инвеститори, които някакси оставали заслепени от сладкодумието му.

Когато Атнъни Жиняк набелязва Маями, той се насочва към супер богатия строителен предприемач Джефри Софър от Turnberry Associates. Първоначално Софър се хваща на фалшивото предложение на Жиняк да купи дял в един от неговите хотели, като дори му предоставил луксозни подаръци за 50 000 долара.

Жиняк, който се подвизавал под името "Султан бин Калид Ал-Сауд," се преструвал, че иска да инвестира стотици милиони долари в популярния хотел Fontainebleau в Маями бийч, който бил разширен и реновиран от Turnberry на цена от 1 млрд. долара.

"Смятайки, че Жиняк е член на кралското семейство и саудитски дипломат, който разполага с възможностите да закупи хотела, предприемачът проявил интерес към сделката," според жалба, свързана с разследването срещу измамника.

В хода на преговорите през миналото лято обаче, сред които и бизнес среща между Жиняк и Софър в Аспен, милиардерът започнал да подозира нещо нередно, наредил на охраната си да го провери и информирал федералните власти, че той може би е измамник.

47-годишният Жиняк е задържан от ноември и очаква присъдата си в Маями. Той се е признал за виновен за това, че се е представял за чуждестранен държавник, за кражба на самоличност и за измама.

Според няколко източника, Софър е една от 26-те жертви на Жиняк по цял свят, от които е откраднал общо 8 млн. долара в периода 2015 – 2017 г. Софър губи само 50 000 долара, които похарчил за подаръци за Жиняк, преди да разбере, че той вероятно е измамник, според съдебните документи.

Жиняк, който е осиновен от семейство от Мичиган като дете, се превръща в международен измамник. Въпреки проблемите със закона в миналото, той живеел луксозно в Южна Флорида. С откраднатите милиони той си купува аатомобили Ferrari, Rolls Royce, часовници Rolex, бижута Cartier и апартамент с две спални на ексклузивния остров Фишер.

Жиняк демонстрира екстравагантния си начин на живот в профил в Instagram на име Prince Dubai, като никога не показва лицето си. В профила има десетки снимки и видеа на неговите бижута, в това число инкрустирани с диаманти часовници Rolex, гурме вечери, пътувания с частни самолети, екзотични автомобили, шопинг в луксозни магазини и ВИП обслужване на концерти и в увеселителни паркове.

A post shared by Foxy (@princedubai_07) on

След това Жиняк и съучастниците му го представяли като член на кралското семейство на Саудитска Арабия и сключвали ексклузивни сделки. Една от жертвите от Швейцария изгубила 5 млн. долара.

След това през март 2017 г. Жиняк се насочва към нова жертва. Той отново се представя за член на саудитското кралско семейство с 600 млн. долара в банката. Един от представителите на Жиняк предложил на Софър да инвестира 440 млн. долара във Fontainebleau. „Султанът“ искал да купи 30% дял в хотела.

A post shared by Foxy (@princedubai_07) on

По време на престоя си в хотела, той се придвижвал с Ferrari California, модел 2016 г. Регистрационните номера на луксозния автомобил били с дипломатически обозначения, които Жиняк купил в eBay.

След това той кани Софър в жилището си на остров Фишер. Там му показва писмо от Bank of Dubai, което гарантира, че той разполага с 600 млн. долара.

По-късно двамата летят до Аспен, за да обсъдят сделката. Софър му подарява луксозен подарък - гривна Cartier на стойност десетки хиляди долари.

След завръщането си в Маями, Жиняк откарва Софър до дома му в своето Ferrari. "Когато строителният предприемач му прави забележка, че кара безразсъдно, Жиняк отговаря, че ако го спре полиция, няма да се случи нищо, защото има дипломатически имунитет," се казва в документите по делото.

В хода на всичките тези събития, Софър "става все по-предпазлив по отношение на Жиняк." Една от причините за тези подозрения е, че когато се хранели заедно, Жиняк с удоволствие хапвал бекон и свинско месо, което по принцип би трябвало да е в разрез с религията му.

A post shared by Foxy (@princedubai_07) on

Въз основа на тези подозрения, Софър подава сигнал до федералните власти, след което започва разследване. В хода на разследването се установява, че дипломатическите регистрационни номера на Ferrari-то на Жиняк са фалшиви.

Той е арестуван през ноември, докато лети от Лондон до Ню Йорк с фалшив паспорт.

A post shared by Foxy (@princedubai_07) on

Първоначалните обвинения срещу партньора на Жиняк - Уилямсън, са свалени през март, след като той умира по-рано през годината.