МВФ прогнозира, че българската икономика ще постигне растеж от 2.9% през 2017 г. и от 2.7% през 2018 г., става ясно от доклада на фонда World Economic Outlook, публикуван вчера.

Цените на потребителските стоки унас ще се повишат съответно с 1% и 1.8% тази и следващата година, прогнозира фондът. Прогнозата му за безработицата в страната е 7.1% за тази година и 6.9% догодина.

МВФ повиши леко прогнозата си за глобалния растеж тази година до 3.5% спрямо 3.1% през 2016 г. Фондът обаче предупреждава, че непредвидени обстоятелства могат да понижат глобалните му прогнози. Той изтъква възможността за протекционизъм и „търговска война“.

МВФ прогнозира подобряване на състоянието на финансовите пазари и „дългоочаквано циклично възстановяване в промишлеността и търговията“. Повишаването на цените на горивата също е помогнало за разсейване на страховете от дефлация или намаляване на цените, което се смята за опасност, особено в развития свят.

Дефлацията може, при някои обстоятелства, да задълбочи икономическите слабости.

Прогнозата за тази година е значитено подобряване на растежа спрямо 3.1% за миналата година. В прогнозите за големите икономики не се предвижда спад на икономическата дейност тази или следващата година за нито една от тях.

Дори Бразилия и Русия, които изпитват последиците от международните и вътрешните политически затруднения, се очаква да постигнат растеж тази година, макар и не особено силен. МВФ предвижда възможни рискове, които могат да влошат основните й прогнози. В доклада се посочва конкретно повишеният „натиск към насочени навътре политики в развитите икономики“.

В доклада се отбелязва загубата на т. нар. средноквалифицирани работни места в развитите икономики, в резултат на технологичните промени от началото на 90-те години на миналия век. Не е ясно до каква степен засилването на глобалната търговия е допринесло за тези загуби.

В комбинация с бавното възстановяване от неотдавнашните икономически кризи, това се е отразило на хората с по-ниски доходи и е довело да нарастване на разочарованието от глобализацията, отбелязва МВФ. Според доклада това може да доведе до по-протекционистична политика в областта на търговията и имиграцията.

МВФ оставя непроменена прогнозата си за американската икономика за тази и следващата година, съответно 2.3 и 2.5%, след като повиши прогнозите си през януари благодарение на плана на Тръмп за намаляване на данъците и увеличаване на разходите за инфраструктура.

Фондът предвижда британската икономика да нарасне с 2% тази година спрямо 1.5% през януари, след което растежът ще намалее до 1.5% през 2018 г. Британската икономика се представя по-силно от очакваното след референдума за Брекзит през 2016 г., което показва „по-постепенно материализиране от първоначалните очаквания на негативните последици“ от решението.

МВФ повиши прогнозите си за растежа на японската икономика до 1.2% тази година - повишение с 0.4% спрямо прогнозите преди три месеца. Растежът в Япония е стимулиран от скока на нетния износ, който се очаква да продължи през 2017 г., отбелязва МВФ.

СБ прогнозира растеж от 3.2% на българската икономика през 2017 г Това е с 0.5% повече спрямо юни 2016 г.

В еврозоната умерената подкрепа от фискалната политика, подобряването на финансовите условия и отслабването на валутата стимулират растежа, който се очаква да достигне 1.7% през 2017 г. - повишение с 0.1% спрямо януари, посочва фондът.

МВФ повиши прогнозите си и за растежа на Китай до 6.6% тази година и 6.2% през 2018 г. Той остави непроменени общите си прогнози за растеж на бурноразвиващите се пазари и развиващите се икономики. Очаква се условията за износителите на природни ресурси постепенно да се подобрят, подкрепени от възстановяващите се цени на петрола и на другите горива, прогнозира МВФ.

Фондът обаче понижи прогнозите си за Близкия изток и Субсахарска Африка, които са силно зависими от природните ресурси.